Jugoslovenski list, od 30. juna 1929. godine, objavio je rubriku pod naslovom “Razno iz Mostara”, sa više kraćih tekstova.
“Razno iz Mostara
Mostar 28. juna.
Polaganje definitive učitelja
Na praktičnom ispitu učitelja, koji su polagali ispit na ovdašnjoj učiteljskoj školi Kralja Aleksandra I. bilo je pripušteno 34 kandidata. Palo ih je 17. Od toga ponavlja ispit iz jednog predmeta 8, a čitav ispit 9 kandidata. Prema tome je položilo ispit 17 kandidata i to s vrlo dobrim uspjehom Avdalović Vojislav, Ćorović Koviljka, Kovačević Mirko, Janković Jelena, Brkić Marijan, Djerković Krstenije, Soldo Lucija, Kroći Lucija, Krehić Sabira i Nebergoj Amalija, a sa dovoljnim uspjehom: Fedorenko Klaudije, Livančić Stefanija, Sadiković Mesud, Markeš Magdalena, Spoljarić Stefanija i Samardžić Rajka.
Popis muslimanskog pučanstva
U ponedeljak počinje u Mostaru popis muslimanskog pučanstva. Popis će vršiti državni imami sa muktarom. Osnovana je u Muftijskom uredu i imamska konferencija, gdje se vodi evidancija preko rođenih i umrlih muslimana iz Mostara. Sve te poslove obaviće dvojica državnih imama iz mjesta.
Za prekopavanje harema
U izvještaju koji je pred dva dana izišao u “Jug. Listu” o ciljevima novog hercegovačkog muftije g. Džabića, potkrala se jedna greška, gdje se govori o prekopavanju harema. Gosp. muftija mi je izjavio, da je on protivan da se prekopavaju kosti naših umrlih, u koliko nije za takove stvari isteklo po šerijatu potrebno vrijeme, i u koliko to ne zahtijevaju potrebe islamske zajednice.
Milijonska šteta u Hercegovini od posljednjih nepogoda
Ove godine bili su izvanredno dobri izgledi za cjelokupnu žetvu u Hercegovini, ali je ni ove godine, kao ni ostalih, nije mimoišla gorka čaša. Posljednje nepogode su djelomično uništile veći broj sela, dok je najplodniji dio mostarske okoline, lijepi Cim, potpuno uništen. Naročito su postradali posjednici Pero Vasilj, Hadrović i Ahmed Sefić, direktor banke “Gajret”, čiji su uzorni imetci, a osobito prvoga, potpuno uništeni. Šteta se cijeni na 10 milijona dinara. Interesantno je napomenuti, da usjevi nisu stradali toliko od grada, koliko od vode.
Proslava Vidovdana u Mostaru. – Sokolsko slavlje.
Svečani pomeni održani su u svim bogomoljama, u prisustvu izaslanika vlasti cjelokupnog činovništva te velikog broja aktivnih i rezervnih oficira i ostalog građanstva. Istog dana proslavilo je Sokolsko Društvo 10-godišnjicu svog postanka. Sokoli i sokolice su se uputili, praćeni vojnom muzikom svečano kroz grad, do na vježbalište kod gimnazije. Nešto iza 5 sati počeo je javni čas, na kojem su sve vrste sokola i sokolica uzorno izveli vježbe, koje su određene za II. Jug. Svesokolski slet u Beogradu. Naročito su se dopale i bile burno aklamirane vježbe domaćih autora i uzornih sokolskih radnika g. Pere Čolića i gđice. Houške.
Na večer u 9 sati priređena je akademija u bašči “Paris”, na kojoj su naraštajci oba spola lijepo izveli nekoliko ritmičkih i borilačkih vježaba.
Položio strogi državni ispit
Naš sugrađanin g. Šefkija A. Balić, položio je stroge državne ispite (rigoroze) na pravnom fakultetu u Zagrebu s odlikom, te je uz to naročito još pohvaljen od svojih profesora. Na 30. o. mj. biće svečano promoviran za doktora.
Osnivanje uboškog doma
Na skupštini pogrebnog društva Sv. Ante u Mostaru pored društvenih tekućih poslova, raspravljano je i o pitanju osnivanja jednog uboškog doma za kršćanske bogalje i sirotinju. Kako sam informisan, za koji dan će se sazvati šira konferencija, na kojoj će se raspraviti i precizirati pitanja uboškog doma.
Prilog: Mostar, Gimnazija – Prva hercegovačka menažerija A. D. 1920. ih (cidom)
Priredili: Armin Džabirov, Tibor Vrančić, Smail Špago
(NovaSloboda.ba)