Održan radni sastanakTurističke zajednice Grada Mostara i službi spašavanja

14.07.2025 u 15:57

Direktorica Turističke zajednica Grada Mostara Elvira Ćemalović održala je radni sastanak s predstavnicima Hercegovačke gorske službe spašavanja Mostar i Gorske službe spašavanja Stanica Mostar, s ciljem unapređenja suradnje u području bezbjednosti I razvoja aktivnog turizma.

Na sastanku su učestvovali Mihovil Čuljak, predstavnik HGSS-a Mostar i Nadin Kevelj u ime GSS Mostar. Obe službe upoznale su predstavnike Turističke zajednice s aktuelnim stanjem i izazovima s kojima se suočavaju u svakodnevnom radu.

Istaknuto je kako obe službe raspolažu stručnim i edukovanim kadrom i djeluju prema važećem Pravilniku o obukama za gorske spasavaoce. Međutim, suočavaju se s nizom problema, od kojih su najizraženiji izazovi finansiranja, zbog čega su često primorani učestvovati u različitim projektima kako bi osigurali osnovne uslove za rad.

Dodatno, skrenuta je pažnja na činjenicu da obe službe djeluju u neadekvatnim prostorima, koji ne zadovoljavaju uslove za skladištenje opreme dobijene kroz projekte.

Takođe im nedostaje učionički prostor potreban za provođenje stalnih edukacija i obuka koje realizuju.

Na sastanku se razgovaraloi o nedavno usvojenom Zakonu o Gorskoj službi spašavanja, koji je donijela Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona. Dogovoreno je da se u narednom periodu organizuje zajednička prezentacija Zakona, kako bi svi relevantni učesnici u sektoru ovih aktivnosti bili pravovremeno informisani i uključeni u njegovu primjenu.

(NovaSloboda.ba)

Oglas