Zanin Vejzović: Potrebno je osnovati Kantonalno tijelo za EU procese u HNK-u

U sklopu programa održavanja Konferencije predsjedavajućih kantonalnih skupština iz Federacije Bosne i Hercegovine, koja je juče  održana u Mostaru, a čiji je domaćin Hercegovačko-neretvanski kanton, jedna od tema bila je i Uloga Kantona u procesu pristupanja Evropskoj uniji i prilike EU fondova.

Ministarstvo privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona, koga je predstavljao ministar Zanin Vejzović sa saradnicima, prezentovalo je aktivnosti koje je Ministarstvo imalo u proteklom periodu. Poseban naglasak stavljen je na potrebu osnivanja Kantonalnog tijela ili ureda, čiji bi se primarni zadaci odnosili na ulogu Kantona u u harmonizaciji propisa sa EU; mehanizme pripreme i kandidovanja projekata za korištenje EU fondova; jačanje kapaciteta kantonalnih institucija za dolazeće EU procese; primjeri uspješnih projekata i preporuka za unapređenje korištenja eksternih sredstava, prije svega fondova EU.

Navedeni su primjeri ostvarene saradnje Ministarstva sa Javnom ustanovom za regionalni razvoj  Varaždinske županije (JURA), gdje je već jedan broj službenika Ministarstva bio na obuci.

Za naredni period, dogovorena je posjeta Istarskoj razvojnoj agenciji – IDA-i, koja osnovana  1999. godine kao prva regionalna razvojna agencija u Republici Hrvatskoj, a koja je ključno operativno tijelo za provođenje razvojnih programa Istarske županije. Ideja je da se uspostavljanjem saradnje, prihvate pozitivna iskustva iz Istre, od stručnih obuka aktera za korištenje sredstava EU fondova, svih vrsta podrške privrede i privrednika, strateškog planiranja, istraživanja, inovacija i razvoja, saopšteno je iz GO SDP-a Mostar.

(NovaSloboda.ba)