Protest studenata na Slaviji: Traže izbore i borbu protiv korupcije

23.05.2026 u 20:20

Govornici su na studentskom skupu na Slaviji danas ponovo zatražili od predstavnika vlasti da raspišu izbore, a tužilaštvo pozvali da procesuira sve koji su umiješani u kriminal i korupciju.

Studentkinja Psihologije Lena, koja je bila prva govornica, kazala je da su studentski zahtjevi postali zahtjevi svih građana, te ponovila da od 5. maja akademci traže raspisivanje izbora, ali da vlast izbjegava da to učini.

Ona je rekla okupljenima da institucije godinama ne rade svoj posao, a da je tužilaštvo krivo što ne kažnjava one koji su umiješani u korupciju i kriminal.

“Ovaj režim vlada tako što za istim stolom sjede policajci, kriminalci i premijeri. Vladaju tako što se međusobno ubijaju i onda bi to da sakriju (…) Jesmo li za Srbiju ili smo za mafiju? Srbija pobjeđuje kada studenti pobjeđuju”, rekla je ona.

Tužiteljka Bojana Savović ocenila je da država u kojoj se zakoni ne primjenjuju, ili se primjenjuju selektivno, prestaje da bude država i postaje “mafijaška organizacija”.

“Ovo što mi živimo svaki dan – bombe, iznude, mafijaški obračuni, to nije država. To je anarhija. I to što tužioci koji se nalaze na rukovodećim pozicijama štite vlast, a ne zakon, to samo govori o dubini krize u kojoj se naše društvo nalazi”, ocijenila je Savović.

Studenti, prema njenim riječima, danas traže ono što je minimum svakog demokratskog društva – pravdu, jednaku primjenu prava i odgovornost, a na institucijama je da pokažu da zakoni nisu mrtvo slovo na papiru, već da zaista pružaju zaštitu građanima.

“Nijedna politička kriza nikada nije riješena silom, ali svaka politička kriza može početi da se rješava istinom, jednakom primjenom prava i odgovornošću”, rekla je Savović i pozvala pravosuđe da primjenjuje zakone, a ljude koji rade u njemu na institucionalnu hrabrost.

Profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Radomir Sajičić kazao je da aktuelna vlast postavlja za direktore škola “lojaliste koji uništavaju obrazovanje”, a kritikovao je i osnivanje novih fakulteta koje vlast podržava.

“Umesto univerziteta koje osniva vlast, razvijaćemo naše postojeće univerzitete. Domaća inteligencija će ovladavati tehnologijama 21. veka, naši izuzetni ljudi koji rade u inostranstvu, biće spremni da se vrate i pomognu”, rekao je profesor.

On je kazao da stanovništvo mora biti spremno da se izbori za svoja građanska prava “jer sloboda nema cijenu”.

Govor je završio uzvikom “Studenti pobeđuju”.

Rektorka Univerziteta umjetnosti Mirjana Nikolić u svom govoru je poručila da želi da beskopromisno da glas protiv korupcije, nasilja, bahatosti i nepoštovanja zakona, navodeći da je to ono čega se aktuelna vlast najviše plaši.

“Ova vlast se plaši uzdignutog indeksa na kraju pozorišne predstave i na kraju koncerta. Plaši se onih koji postavljaju pitanja, onih koji pitaju šta je sa korupcijom, onih koji traže pravdu i dostojanstvo”, ocijenila je Nikolić.

Navela je da su okupljeni danas na Slaviji “kao patriote koje brane svoje pravo i svoju državu”, koji poručuju da kultura, umjetnost, obrazovanje i mediji nisu ishod, već polazište svega.

“Bez slobodnih medija, nema slobodnog društva, bez kulture nema budućnosti. I zato, uzdignute glave zahtijevamo promjene, do kojih mora doći, jer studenti pobjeđuju”, ocenila je Nikolić.

Doktor Ilija Srdanović kazao je da će nakon promjene vlasti biti neophodno decentralizovati zdravstveni sistem i posvetiti više pažnjama ambulantama i domovima zdravlja.

“Instituti i klinički centri treba da se bave naučnoistraživačkim radom i edukacijom, a u svakom većem gradu treba da postoje opšte bolnicej koje će ih rasteretiti. Mi trenutno nemamo razvijenu mrežu opštih bolnica”, kazao je Srdanović.

Po njegovim riječima, država kreči zgrade i kupuje skupe aparata, ali ne ulaže u edukaciju ljudi koji su “stub zdravstvenog sistema”.

Na Slaviji je danas nešto poslije 18 sati počeo studentski skup, na kome je najavljeno da će biti predstavljen i dio studentskog političkog programa.

Na protest je došlo više desetina hiljada ljudi iz različitih delova grada.

Saobraćaj u svim okolnim ulicama oko Slavije je blokiran.

Slavija: Hiljade studenata i građana na protestu, kolone pristižu

Glavni dio studentskog protesta “Ti i ja, Slavija” počeo je danas oko 18 sati, a kolone studenata i građana, koje su se tokom dana okupljale na više lokacija u Beogradu, pristižu još uvijek na Trg Slavija.

Kolona građana i studenata iz pravca Pravnog fakulteta se i dalje Beogradskom ulicom spušta ka Trgu Slavija, javlja reporter agencije Beta.

U obližnjoj Krunskoj ulici, takođe, ima ljudi, a tu je i saobraćajna policija, koja je obustavila saobraćaj.

Građani i studenti i u ovom dijelu grada prave buku izražavajući time nezadovoljstvo ponašanjem vlasti.

Mnogi od njih nose majice i bedževe s natpisima “Studenti pobjeđuju”.

Ni u ovom dijelu grada nema uniformisane policije.

Iz Pionirskog parka, gdje su pristalice vlasti, oko 17,30 sati odjekivala je muzika, a u taj ograđeni prostor ulazile su grupe ljudi koje su propuštali redari.

Ispred ulaza u Pionirski park postavljen je kordon policije u opremi za razbijanje demonstracija.

Oko 18 sati, kroz raskrsnicu Krunske i Beogradske ulice prošlo je jedno policijsko vozilo, a okupljeni su  zbog toga negodovali, ali nije bilo incidenata.

Kolone su ranije danas krenule od Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu, Pravnog fakulteta, kao i sa Trga republike i kružnog toka kod Autokomande.

Do Slavije se zbog mase ljudi ni iz jednog pravca ne može doći vozilima, a automobili ne mogu ka centru Beograda da prođu ni preko Brankovog mosta i mosta Gazela iz Novog Beograda, kao ni od stadiona Rajko Mitić, a ne mogu ni Ulicom Kneza Miloša ni drugim centralnim saobraćajnicama.

Saobraćaj na kružnom toku na Slaviji blokiran je oko 17 sati, kada je više hiljada građana izašlo na kolovoz sat vremena uoči zvaničnog početka studentskog protesta.

Na čelu kolone, koja je krenula sa Trga republike, uz akademce u zelenim prslucima je i velika maketa drevnog konja sa transparentom “Studenti pobjeđuju”, javio je reporter agencije Beta.

Ta kolona prolazila je duže od 30 minuta pored zgrada Gradske skupštine i Predsjedništva Srbije.

U parku između te dve zgrade, iza metalne ograde koja već godinu dana ograđuje improvizovani kamp pristalica vlasti u Pionirskom parku, bio je postavljen trostruki kordon policije u opremi za razbijanje demonstracija, javio je reporter agencije Beta.

Grupa od nekoliko hiljada građana i studenata iz Zemuna pošla je oko 16 sati.

Takođe u 17 sati, hiljade studenata i građana pošle su i od kružnog toka na Autokomandi i prošle Bulevarom oslobođenja pored Hrama Svetog Save.

Građani nose zastave fakulteta i zborova građana, prave buku i skandiraju “Pumpaj!” i “Hoćemo izbore”.

Kolona građana pola sata prolazila pored Predsjedništva i skandirala protiv Vučića

Kolona studenata i građana danas je, na putu od Trga Republike ka Trgu Slavija, udaljenom nešto manje od dva kilometra, gdje u 18 sati počinje studentski protest, prolazila duže od 30 minuta pored zgrada Gradske skupštine i Predsjedništva Srbije.

U parku između te dvije zgrade, iza metalne ograde koja već godinu dana ograđuje improvizovani kamp pristalica vlasti u Pionirskom parku, bio je postavljen trostruki kordon policije u opremi za razbijanje demonstracija, javio je reporter agencije Beta.

Studenti i građani su svi stalno pravili buku i skandirali protiv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kao i na račun policije, ali incidenata nije bilo.

Tokom prolaska kolone iz obližnjeg Pionirskog parka, gdje se celog dana okupljaju pristalice vlasti, s razglasa je glasno puštana “patriotska muzika”.

Policija je oko 17.20 sati postavila još jedan preventivni kordon kod novinarskog ulaza u zgradu Predsjedništva.

Brojni građani nose majice “Studenti pobjeđuju”, a u koloni su zastave aktivista iz raznih krajeva Srbije.

(Beta)

Oglas