
Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave Hercegovačko-neretvanskog kantona saopštilo je u ponedeljak, nakon štrajka upozorenja koji je organizovao Jedinstveni sindikat državnih službenika i namještenika u pravosuđu HNK-a, kako ostaje otvoreno za dijalog o unaprjeđenju materijalnog statusa uposlenih u pravosudnim institucijama.
Ministar pravosuđa HNK-a Goran Karanović rekao je kako Vlada HNK-a i resorno ministarstvo cijene rad državnih službenika i namještenika u pravosuđu, te smatraju njihov doprinos važnim za funkcionisanje sudova i tužilaštava.
Podsjetio je kako je status zaposlenih uređen važećim kolektivnim ugovorom, te naveo da Vlada svoje obaveze iz tog ugovora redovno izvršava. Dodao je da se pitanja plata i naknada rješavaju kroz pregovore s reprezentativnim sindikatom u skladu sa zakonom.
U saopštenju se navodi kako je Vlada HNK-a u proteklom periodu preduzela više mjera radi poboljšanja materijalnog položaja zaposlenih. Istaknuto je da je od februara 2025. do jula 2026. godine predviđeno povećanje plata od 19,07 posto za namještenike i 15,76 posto za državne službenike, uz povećanje osnovice za obračun plate i pojedinih koeficijenata.
Takođr je naglašeno kako je po prvi put uređeno pravo na naknadu za pripravnost za rad namještenika u sudovima i Kantonalnom tužilaštvu HNK-a, dok je tokom prethodnog perioda zaposlenima isplaćena i jednokratna novčana pomoć.
Ministarstvo je poručilo kako je spremno otvorena pitanja rješavati razgovorom, te pozvalo sve strane na konstruktivan dijalog radi postizanja održivog i pravičnog rješenja. Istaknuto je i da svako ostvarivanje prava, uključujući štrajk, mora biti provedeno u skladu sa zakonom i propisanim procedurama.
(Fena)
