
Grad Mostar postavio je nove dvostruke javne punionice za električna vozila, a u toku je postupak pripremnih radnji za osnivanje zajednice obnovljive energije i instalisanje solarnih sistema na javnim objektima Grada i opštine Neum.
Kako se navodi u saopštenju iz Grada Mostara, javne punionice za električna vozila postavljene su kod Doma zdravlja Mostar.
Nadalje, vrše se i pripremne radnje za osnivanje zajednice obnovljive energije i instalisanje solarnih sistema ukupne instalisane snage oko 130 kW na objektima JU Centar za stare i iznemogle osobe RJ Tekija, JU Narodno pozorište Mostar, OŠ za djecu s posebnim potrebama u Mostaru, OŠ “Ilija Jakovljević” i na dva natkrivena parking prostora kod zgrade Vijećnice.
Pripremne radnje za osnivanje zajednice obnovljive energije, navodi se u saopštenju, vrše se i na javnim objektima u općini Neum.
Navedene aktivnosti provode se kroz projekat APOLLO, koji ima za cilj promovisanje energetske efikasnosti i smanjenje emisija stakleničkih gasova u prekograničnom području, kroz izgradnju međusobno povezanih zajednica za upravljanje energijom i zelenih ulaganja u okviru implementacije međuregionalnih rješenja za obnovljivu energiju i energetsku efikasnost u javnom sektoru.
Vodeći partner na projektu je Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA, a uključeni su i Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Evropske unije, Javna ustanova Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke-HERAG, opština Tivat i Grad Mostar.
Sve projektne aktivnosti planiraju se završiti do početka 2027. godine.
- Oznake:
- električna vozila
- GU
- punionice
