
Temperature vazduha u 08 sati: Bjelašnica 17 stepeni, Sokolac i Srebrenica 18, Ivan Sedlo 19, Drvar 21, Bugojno, Livno i Sarajevo 22, Sanski Most i Zvornik 23, Banja Luka, Doboj, Jajce i Prijedor 24, Tuzla 25, Bihać i Zenica 26, Bijeljina 27, Gradačac i Trebinje 28, Mostar 29 stepeni.
Danas u Bosni i Hercegovini pretežno sunčano i vruće, ali i ne posve stabilno vrijeme. U drugoj polovini dana uz jači razvoj oblačnosti očekuju se lokalni pljuskovi i grmljavina uz mogućnost pojave grada. Padavine su najizglednije u Krajini, jugozapadnim i centralnim područjima Bosne, a moguće i na istoku Hercegovine i jugoistoku Bosne.
Vjetar je slab do umjerene jačine većinom istočnog i sjeveroistočnog smjera. Jaki udari vjetra su mogući uz grmljavinske oblake.
Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 33 i 40 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
—–
Bioprognoza
Biometeorološka prognoza je nepovoljna.
Dodatni porast temperaturnih vrijednosti uzrokovaće jačanje tegoba kod hroničnih bolesnika.
Moguće su meteopatske reakcije u vidu malaksalosti, glavobolje, promjene raspoloženja, dekoncentracije.
S obzirom da će vrijednosti UV indeksa biti vrlo visoke, neophodno je izbjegavati duže boravke na otvorenom i izlaganje suncu, naročito osobe sa kardiovaskularnim problemima, te rizične grupe, poput starijih, djece i trudnica.
Nemogućnost adekvatnog odmora usljed manjka svježine u noći, dodatno će pogoršavati opštu sliku.
—–
BIHAMK
Pojačan promet vozila na graničnim prelazima
Prohodnost puteva u Bosni i Hercegovini jutros je dobra i na većini dionica saobraća se bez vanrednih ograničenja. Do kraćih zastoja tokom dana dolazi na dionicama gdje se izvode sanacioni radovi i gdje je izmjenjen režim saobraćaja.
Apelujemo na vozače da voze maksimalno oprezno, da drže odstojanje između vozila i da obavezno koriste sigurnosni pojas. Ukoliko putujete u najtoplijem dijelu dana, tokom vožnje pravite češće pauze i unosite dovoljne količine vode u organizam. Molimo i ostale učesnike u saobraćaju da poštuju sve saobraćajne propise.
Zbog postavljanja zaštitnih mreža, danas će se, u vremenu od 10 do 13 sati, na putnom pravcu Lašva-Vitez (kod restorana „Sunce“) saobraćati usporeno-naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Zbog izvođenja radova na sanaciji kolovoza, zatvorena je dionica autoceste A-1 Kakanj-Lašva (u dužini od 3 km), a vozila se usmjeravaju dvosmjerno, suprotnom stranom autoceste.
Na autocesti A-1 dionicama Sarajevo zapad-Lepenica i Bijača-Počitelj (most Hercegovina), zbog aktuelnih radova saobraćaj je preusmjeren u preticajnu traku.
Na magistralnim cestama Dobro Polje-Miljevina, Tuzla-Bijeljina i Jablanica-Blidinje dozvoljen je saobraćaj za vozila do 3,5 tone, dok je za vozila preko 3,5 tone saobraćaj i dalje obustavljen.
Zbog radova na redovnom održavanju na području Laništa na magistralnoj cesti Ključ-Bosanski Petrovac od 07 do 17 sati (osim vikenda) vozila saobraćaju naizmjenično jednom trakom.
Na magistralnoj cesti M-5 granični prelaz Izačić-Bihać izvode se radovi na rekonstrukciji mosta preko potoka Mrižnica. Vozila se preusmjeravaju na privremenu obilazinicu (bajpas) u neposrednoj blizini radova, naizmjeničnim propuštanjem.
U toku su radovi na zamjeni dilatacije na Ribićkom mostu, na magistralnoj cesti Konjic-Jablanica. Radi se o kratkoj dionici (20m), a saobraća se usporeno, jednom trakom.
Na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Kozarska Dubica, Kostajnica i Gradina pojačan je promet putničkih vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine. Na graničnim prelazima Gradiška, Doljani i Ivanica nema gužve na našim izlaznim rampama, ali su duge kolone vozila u prostoru između dva granična prelaza (na ulazu u RH). Na ostalim graničnim prelazima promet putničkih vozila, za sada, protiče uz zadržavanja od 10 do 30 minuta.
Zbog registracije putnika po novom sistemu izlaska i ulaska u zemlje Evropske unije (EES, Entry/Exit System), moguća su duža zadržavanja na graničnim prelazima.
Granični prelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone. Od 2.12.2025. godine, granični prelaz Karakaj je otvoren za sve kategorije vozila. Na graničnom prelazu Šepak, zabranjen je saobraćaj za sva teretna vozila, saopšteno je iz BIHAMK-a.
R. K.
(NovaSloboda.ba)
- Oznake:
- vremenska prognoza
