Na sjednici Kolegija Gradskog vijeća Grada Mostara, održanoj u četvrtak, tema je bila Statut Grada Mostara, na čemu je insstirao predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić, tražeći da se ta tačka Dnevnog reda nađe na sjednici Gradskog vijeća iduće sedmice.
Iako je važno da se to pitanje što prije riješi, predsjednik Kluba Hrvata u Gradskom vijeću Vlatko Marinović (HDZ BiH) smatra da je Marić potpuno prekršio procedure.
Naime, na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara održanoj krajem decembra prošle godine. usvojen je Zaključak prema kome Komisija za statut, pravne akte i nadzor zakonitosti Gradskom vijeću predlaže Izmjene i dopune Statuta Mostara.
“Jako je važno da se ta tačka Dnevnog reda nađe na sjednici Gradskog vijeća Grada Mostara, ali se radi o potpunom kršenju procedura od strane predsjednika Gradskog vijeća. Nažalost, nije ovo prvi put da je predsjednik Gradskog vijeća na neki način potpuno, ne samo zanemario, nego grubo prekršio Zaključak koji je on sam predložio na sjednici Vijeća 29. decembra 2022. godine”,rekao je Marinović.
Statut na kome je danas inzistirao Marić je, kako se saznaje, prijedlog Statuta koji je dogovoren Mostarskim sporazumom.
“Izmjene i dopune Statuta iz Mostarskog sporazuma su svakako bolje od onoga kako danas funkcionišemo prema odredbama nametnutog Statuta od Paddyja Ashdowna iz 2004. godine, koji je u pet svojih članaka neustavan Statut. Svaka izmjena koja rješava taj problem je bolja. Međutim, ono što smo mogli shvatiti u protekle dvije godine funkcionisanja potpuno nove vlasti u Gradu Mostaru, prema funkcionisanju Gradske uprave Mostara, Ureda gradonačelnika, pa i samoga Gradskog vijeća, taj prijedlog iz Mostarskog sporazuma vapi za poboljšanjima, za usklađivanjem stvari s normalnim jedinicama lokalne samouprave u BiH”, smatra Marinović.
Ističe kako je, iz perspektive HDZ-a BiH, Mostarski sporazum u tom trenutku poslužio svojoj svrsi, jer bez njega ne bi bilo izbora u Mostaru.
“Međutim, na sve ostalo što je, takođe, bila obaveza od strane SDA, a jedna od njih je bila da se pristupi studioznim i detaljnim izmjenama kompletnog Izbornog zakona BiH, na to se SDA potpuno oglušila. Mi stojimo iza Mostarskog sporazuma. Ne želimo podjele Mostara, niti želimo tenzije u Gradskom vijeću, ali tražimo da se poštuju procedure i zaključci tog istog Gradskog vijeća”, podvukao je on.
Dodaje kako je predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić samovoljno insistirao da kreira Dnevni red, da stavi tu tačku Dnevnoga reda i da stavi samog sebe kao izvjestioca i predlagača, dok je, s druge strane, sam predložio Zaključak u kome se Komisiji daje u ovlaštenja i nadležnost predlaganje Izmjena i dopuna Statuta Mostara.
“Nakon dugih godina iscrpljujućih rasprava o Statutu Grada Mostara koga nikada nismo imali usvojenog u redovnoj proceduri u Gradskoj vijećnici, ovo je jedinstvena i istorijska prilika da pružimo priliku javnosti da kaže svoju riječ o nacrtu Statuta Mostara. Insistirali smo na Kolegiju da ide u formi nacrta i da se otvori Javna rasprava, koja ne mora predugo trajati i za koju ne znamo šta će iz nje proizaći. Ali, moramo pružiti priliku da javnost kaže šta je dobro, a šta loše u smislu funkcionisanja Gradske uprave, gradonačelnika i Gradskog vijeća Grada Mostara”, naglasio je predsjednik Kluba Hrvata u Gradskom vijeću Mostara.
Kontaktirali smo i Salema Marića, predsjednika Gradskog vijeća Mostara da komentariše ove tvrdnje, ali nije bio dostupan za izjave.
Zalihić: Ne podržavamo prijedlog Statuta iz Mostarskog sporazuma, jer vodi ka podjeli grada
Predsjednik GO SDP Mostar Arman Zalihić kazao je Feni kako SDP ne podržava prijedlog Statuta koji je potpisan u okviru Mostarskog sporazuma.
“Taj prijedlog Statuta ne rješava diskriminaciju ostalih. Pored toga, vodi dezintegraciji grada, odnosno dovodi do toga da imamo neke fantomske komisije koje će na svom čelu imati nekog svog predsjednika, koji će još na kraju biti profesionalac, primati platu, imati svoju administraciju za rad. To znači da će to biti mali načelnik, koji se samo tako neće zvati, nego će se zvati predsjednik komisije nekog područja”, rekao je Zalihić.
Smatra kako bi to dovelo do onog stanja kakvo je u gradu bilo prije nego što je tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown 2004. godine nametnuo Statut Grada Mostara.
Zalihić ističe da bi to vodilo ka podjeli grada na nacionalne opštine, što “ni u kome slučaju SDP ne želi podržati”.
Dodaje kako je on Statut Grada Mostara četiri puta stavljao na Dnevni red čime je, kako navodi, bio najaktivniji vijećnik kada je u pitanju ta tema.
Zalihić je izrazio nadu da će se Statut naći na idućem Dnevnom redu jer je, naglašava, SDP zainteresovan da se to pitanje riješi u smjeru da Mostar ostane integrisan grad, te da se ukine diskriminacija ostalih, jer predsjednik niti podpredsjednik Gradskog vijeća ne mogu biti iz reda ostalih s obzirom na to da njihovu kandidaturu predlažu klubovi konstitutivnih naroda.
(Fena)