PS BiH: Prijedlog izmjena zakona o BHANSA-i ide u skraćenu proceduru

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine nije prihvatio zahtjev Vijeća ministara BiH da Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju BiH (BHANSA) razmatra po hitnom postupku. Poslanici su odlučili da će predloženi zakon razmatrati u skraćenoj parlamentarnoj proceduri.

Vijeće ministara BiH usvojilo je prijedlog ovog zakona, koji je predložilo Ministarstvo saobraćaja i veza radi prilagođavanja potrebama prakse i otklanjanja nedostataka uočenih u njegovoj dosadašnjoj primjeni.

Kako je navedeno iz Vijeća ministara BiH, predloženi Zakon usklađen je sa zahtjevima iz Protokola II Multilateralnog sporazuma o stvaranju Evropske zajedničke vazduhoplovne oblasti (ECAA) u pogledu naziva i organizacije djelatnosti.

Dopune zakona, između ostalog, osiguravaju pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju na svim kontrolisanim aerodromima u BiH, uključujući i aerodrome osnovane nakon stupanja na snagu Zakona.

Poslanik Jasmin Emrić (NES – Za nove generacije) je kazao da zahtjev za hitni postupak predloženog zakona nije opravdan, jer predlagač nije obrazložio, niti naveo razloge za hitnost koji su propisani Poslovnikom Predstavničkog doma.

Istakao je da se radi o vrlo važnim izmjenama, te naveo da se predloženim izmjenama i dopunama ukidaju ograničenja o dozvoljenom broju mandata za članove Vijeća Agencije i za članove uprave, odnosno za direktora i za zamjenike direktora.

Podsjetio je da su važećim odredbama predmetnog zakona dozvoljena  samo dva mandata.

“Predloženim hitnim izmjenama i dopunama uvodi se mogućnost višestrukih mandata, više od dva mandata, ili otvara se mogućnost da neka osoba bude doživotno direktor ili zamjenik direktora ili član Vijeća Agencije. Kome je tako hitno stalo da omogući doživotni mandat nekoj osobi koja već sada vrši prvi ili drugi mandat. Čini mi se logičnim da je ovo pravi razlog hitnosti. Ako nije, pozivam predlagača da kaže šta jeste”, kazao je Emrić.

Poslanik Šerif Špago (SDA) je napomenuo da je predsjedavajući Marinko Čavara (HDZ BiH) prije otvaranja rasprave konstatovao da nema predlagača.

Skrenuo je pažnju na odredbu Poslovnika koji definiše da u slučaju odsustva predlagača akta o njemu se ne raspravlja, osim ako Dom ne odluči drugačije.

“Morali ste staviti na glasanje da li ćemo raspravljati o zakonu ako nema predlagača. Naknadno je predlagač došao, ali nije bio u momentu kada je predsjedavajući konstatovao da nema predlagača i otvorio raspravu bez odobrenja Doma da se otvori rasprava ako nema predlagača, u skladu sa Poslovnikom”, kazao je Špago.    

Predsjedavajući Doma Marinko Čavara je naveo da je Špago u načelu u pravu, ali da je ministar Edin Forto tu.     

Po okončanju rasprave, poslanici nisu prihvatili razmatranje predloženog zakona po hitnom postupku, nego su odlučili o njemu raspravljati u skraćenoj parlamentarnoj proceduri.

Nakon takve odluke, poslanicima se obratio i ministar saobraćaja i vezaBiH Edin Forto, koji je kazao da je jedini razlog zašto je ovo išlo u hitni postupak, jer su sitne izmjene.   

“Apsolutno mi nije bitno da ide po hitnom postupku, ni po skraćenom. Može redovno. Radi se o izmjenama zakona, jednostavnim izmjenama, koje su dobile političku konotaciju zbog, čuli ste, a ja sam čuo u medijima, koje su kritike ovog zakona bez ulaska u suštinu ovih izmjena. Kad dođe vrijeme za to. ja ću vam odbraniti svaku pojedinačnu izmjenu ovog zakon”, kazao je ministar Forto.

Ja ću, istakao je on, odbraniti svaku izmjenu u ovom zakonu, “jer me ne zanima dnevna politika, zanima me hoće li zakon biti bolji ili ne”.

“Ako je moguće, pustite u redovnu proceduru, neka svi kažu u komisijama šta imaju, a ja ću odbraniti ove izmjene ovakve kakve sam predložio”, kazao je ministar Forto.  

Nakon njegovog izlaganja, predsjedavajući Doma Marinko Čavara je pojasnio da, nakon što je Predstavnički dom izglasao skraćeni postupak, sada moraju radna tijela obaviti svoj dio posla.

Na taj način je okončana rasprava o ovoj tački dnevnog reda.

(Fena)