Hamas je u utorak objavio da je potpisao sporazum u Pekingu s drugim palestinskim organizacijama, uključujući suparnički Fatah, o zajedničkom radu na “nacionalnom jedinstvu”, a Kina ga je opisala kao dogovor o zajedničkoj vladavini Gazom nakon što rat završi.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi, koji je ugostio visokog zvaničnika Hamasa Musu Abu Marzuka, posrednika Fataha Mahmuda al-Aloula i posrednike 12 drugih palestinskih grupa, kazao je da su se dogovorili uspostaviti “privremenu vladu nacionalnog pomirenja”, koja će upravljati poslijeratnom Gazom.
“Danas potpisujemo sporazum o nacionalnom jedinstvu i kažemo da je put do završetka ovog putovanja nacionalno jedinstvo. Predani smo nacionalnom jedinstvu i pozivamo na to”, izjavio je Abu Marzuk nakon sastanka s Wangom i ostalim posrednicima.
Današnja objava dolazi nakon više od devet mjeseci rata izazvanog oktobarskim napadom Hamasa na južni Izrael, koji je rezultirao smrću 1.197 ljudi, većinom civila, prema podacima AFP-a temeljenim na izraelskim informacijama.
U izraelskoj osvetničkoj vojnoj kampanji u Gazi, ubijeno je više od 39.000 ljudi, takođe većinom civila, sudeći po podacima ministarstva zdravstva u Gazi kojom upravlja Hamas.
Nemilosrdne borbe gurnule su Gazu u tešku humanitarnu krizu.
Kina nastoji igrati ulogu posrednika u sukobu, koji je postao još složeniji zbog intenzivnog rivalstva između Hamasa, koji vlada Pojasom Gaze, i Fataha, koji djelimično upravlja okupiranom Zapadnom obalom.
Izrael je obećao da će se nastaviti boriti dok ne uništi Hamas, a svjetske sile, uključujući ključnog izraelskog saveznika Sjedinjene Američke Države, pokušavaju osmisliti scenarije za upravljanje Gazom nakon što rat završi.
Kada je sastanak u Pekingu u utorak završio, Wang je izjavio da su se grupe obavezale na “pomirenje.
“Najistaknutiji naglasak je sporazum o formiranju privremene vlade nacionalnog pomirenja oko upravljanja poslijeratnom Gazom. Pomirenje je unutrašnja stvar palestinskih frakcija, ali u isto vrijeme ne može se postići bez podrške međunarodne zajednice”, kazao je Wang nakon potpisivanja “Pekinške deklaracije” od strane frakcija u glavnom gradu Kine.
Kina, dodao je, želi “igrati konstruktivnu ulogu u očuvanju mira i stabilnosti na Bliskom istoku”.
Peking je, kaže Wang, pozvao na “sveobuhvatno, trajno i održivo primirje”, kao i napore za promicanje palestinske samouprave i puno priznanje palestinske države u UN-u.
Hamas i Fatah bili su ljuti suparnici od kako su Hamasovi borci izbacili Fatah iz Pojasa Gaze u smrtonosnim sukobima koji su uslijedili nakon Hamasove uvjerljive pobjede na izborima 2006. godine.
Fatah kontroliše Palestinske vlasti, koje imaju djelmičnu administrativnu kontrolu nad Zapadnom obalom koju je okupirao Izrael.
Nekoliko pokušaja pomirenja je propalo, ali pozivi su porasli nakon napada Hamasa u oktobru i devetomjesečnog rata u Gazi, s nasiljem koje raste i na Zapadnoj obali, gdje je sjedište Fataha.
Kina je ugostila Fatah i Hamas u aprilu, ali je sastanak zakazan za juni odgođen.
Kina je istorijski naklonjena palestinskoj stvari i podržava dvodržavno rješenje izraelsko-palestinskog sukoba, prenosi AFP.
(Fena)