Pufini (Fratercula arctica), ili Arktički morski papagaji na britanskim Farnes ostrvima očigledno dobro napreduju.
Ove godine, rendžerski tim dobrotvornog fonda National Trust izvršio je prvi potpuni popis vrsta morskih ptica od 2019. godine u udaljenom nacionalnom rezervatu prirode. Otkrili su da populacija cvjeta i da nema ptičjeg gripa.
Farnes je važan dom za oko 200.000 morskih ptica, uključujući pufine, arktičke čigre i kittiwake. Sva tri ove vrste nalaze se na “crvenoj listi” Ujedinjenog Kraljevstva i stoga se smatraju posebno ugroženim.
(welt)
-:-
Arktički morski papagaj (lat. Fratercula arctica) je vrsta morskih ptica iz porodice mink. To je jedini pufin koji živi u Atlantskom okeanu. Dvije srodne vrste, Fratercula cirrhata i Fratercula corniculata, nalaze se u sjeveroistočnom dijelu Tihog oceana. Gnijezde se u Kvebeku, Islandu, Norveškoj, Grenlandu, Njufaundlendu i Labradoru, Novoj Škotskoj i Farskim ostrvima, i južno do Mejna na zapadu i Francuske na istoku. Najčešće se nalazi na Islandu. Iako ima veliku populaciju i širok raspon, vrsta je brzo opala, barem u nekim dijelovima svog područja rasprostranjenja, što je dovelo do toga da ih je Međunarodna unija za očuvanje prirode proglasila ugroženima. Na kopnu ima tipično uspravno držanje. U moru pliva na površini i hrani se uglavnom sitnom ribom koju lovi roneći pod vodom, koristeći krila za pogon.
Ovaj papagaj ima crna leđa, blijedosive mrlje na obrazima i bijele donje dijelove. Njegov široko označen crveno-crni kljun i narandžaste noge su u kontrastu sa perjem. Linja se tokom zime na moru, a neke od jarkih crta lica se gube, a boja se ponovo vraća tokom proljeća. Spoljašnji izgled odraslog mužjaka i ženke je identičan, iako je mužjak obično nešto veći. Mladunci imaju slično perje, ali su im mrlje na obrazima tamnosive. Na sjeveru obično ima većih papagaja nego na jugu i ove se populacije općenito smatraju posebnom podvrstom.
Nakon jeseni i zime na otvorenom okeanu hladnih sjevernih mora, arktička ribica se vraća u priobalna područja na početku sezone parenja, u kasno proljeće. Gnijezdi se u kolonijama na liticama, kopajući rupu u koju polažu jedno bijelo jaje. Mladunci se uglavnom hrane cijelom ribom i brzo rastu. Nakon otprilike šest sedmica, potpuno se razviju i noću odlaze na more. Pliva daleko od obale i ne vraćaju se na kopno ponekoliko godina. (wiki)
Z. N.
(NovaSloboda.ba)