Dozvole za izgradnju male hidroelektrane “Una-mlin” oglašene ništavnim

Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i državne imovine Republike Hrvatske je ništavnima oglasilo dozvole za izgradnju male hidroelektrane “Una-mlin”, jer je utvrdilo da izvršenje izdane građevinske dozvole nije pravno moguće.

U saopštenju objavljenom u ponedeljak na službenim stranicama Ministarstvo navodi da su na osnovu Zakona o općštm upravnom postupku ništavnim oglasili “građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane ‘Una-mlin’ od 6. otobra 2016. godine, rješenje o promjeni imena investitora od 27. novembra 2018. godine i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole od 3. oktobra 2019. godine, a koji su izdati od strane Zadarske županije”.

“U postupku oglašavanja ništavnim navedenih akata ovo je Ministarstvo utvrdilo kako je građevinska dozvola izdata bez prethodno provedene procjene uticaja zahvata na okolinu i bez prethodno provedene procjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, što je ujedno predmet posebnih krivičnih i prekršajnih postupaka”, stoji u saopštenju.

Ministarstvo navodi i da “sve do jula 2024. godine nije imalo nikakvih saznanja o izdatoj građevinskoj dozvoli niti o navedenim kasnije izdatim rješenjima, jer na građevinsku dozvolu ni na navedena rješenja nikad nije bila podnesena žalba, povodom koje bi Ministarstvo bilo u mogućnosti cijeniti zakonitost i pravilnost izdatih akata”.

Podsjeća i da je već ranije izvijestilo o tome da se, s obzirom na protek roka od dvije godine od dana dostave predmetnih rješenja strankama, izdate dozvole i rješenja “nije moglo zakonski ukinuti ni poništiti”. Takođe, podsjeća da sve pravosnažne građevinske dozvole (kao i sva druga pravosnažna upravna rješenja i pravosnažne sudske presude) predstavljaju stečena prava stranaka, pa uživaju zaštitu pravnog poretka.

“Iz tog je razloga Zakonom o opštem upravnom postupku predviđeno da se rješenje može poništiti u roku od dvije godine, a ukinuti u roku od jedne godine od dostave rješenja stranci. Ali, Zakonom o opštem upravnom postupku predviđene su iznimke, odnosno predviđeno je da su neke povrede toliko teške da se pojedina rješenja mogu oglasiti ništavim u svako doba”, objašnjava Ministarstvo.

Stoga je Ministarstvo, navodi se u saopštenju, u saradnji s drugim nadležnim tijelima državne uprave, prvenstveno Državnim inspektoratom i Ministarstvom zaštite okoline i zelene tranzicije, “utvrdilo da je već početkom izgradnje hidroelektrane na rijeci Uni, sukladno pravosnažnoj građevinskoj dozvoli i priloženom glavnom projektu, a bez prethodno provedenih postupaka procjene uticaja na okolinu odnosno ekološku mrežu, došlo do štetnog uticaja na prirodu, te da bi nastavkom gradnje nastala nepovratna šteta za prirodu i okolinu, čime se krše odredbe Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti okoline”.

“Dakle, Ministarstvo je utvrdilo da izvršenje takve građevinske dozvole nije pravno moguće, te je građevinsku dozvolu i navedena rješenja oglasilo ništavima”, ističe Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i državne imovine.

Podsjetimo, prethodnih mjeseci mještani, aktivisti, predstavnici različitih udrženja civilnog društva i turisti okupljali su se na izvoru Une mirno protestujući protiv gradnje male hidroelektrane “Una-mlin”.

(Fena)