Uhvati me, ako možeš (Catch me if you can)
Nekoliko sedmica prije američkih predsjedničkih izbora, trka je potpuno otvorena; u svim trenutnim anketama Donald Trump i Kamala Harris međusobno su jednaki.
Pa ipak, prošle nedelje bilo je veliko slavlje u Air Force 2, podpredsjednicinom avionu. Povod je bio 60. rođendan Kamale Harris: kada se demokratkinja ukrcala u svoj avion u Atlanti, zaposlenici su je iznenadili bijelo-zlatnim ukrasom od balona i zvjezdica. Serenadu za festival prethodno je izveo sam Stevie Wonder na nastupu u crkvenoj zajednici u Georgiji, vrlo konkurentnoj swing državi.
Kandidat Donald Trump, takođe, je poželio svojoj suparnici “sve najbolje” na predizbornom nastupu u Pennsylvaniji, na što je njegova publika odgovorila zvižducima. Trump je uvjerio da je ozbiljan u svojoj čestitki. Ali, istovremeno je svoju 18 godina mlađu suparnicu nazvao “usranim podpredsjednikom”. Harris je uzvratila na uvrede dovodeći u sumnju Trumpovu mentalnu sposobnost. Pobijedi li na izborima, bio bi najstariji američki predsjednik u istoriji.
Uvećaj me (Supersize me)
Sve koji su prošle nedjelje htjeli dobiti burger u Feastervilleu u Pennsylvaniji zapravo je poslužio Donald Trump koji, prema vlastitim riječima, voli jesti brzu hranu. Često se događa da ovakve slike nastaju u završnoj fazi kampanje za predsjedničke izbore. I Trumpova konkurentica Kamala Harris usudila se učiniti nešto za nju nesvakidašnje – te je odgovarala na pitanja konzervativne TV stanice Fox News.
Ali, koja je svrha tih pojavljivanja u zadnji čas? Mogu li se zaista pridobiti ljudi, koji su još uvijek neodlučni? To bi moglo biti teško, jer su u nekim državama već u toku izbori, i tamo je moguće glasanje putem pošte.
U posebno problematičnoj Gruziji, prvog dana je prebrojano skoro duplo više birača putem pošte nego 2020. godine. Više od pet miliona glasača već je glasalo širom Amerike. Trumpovim pristalicama bi se mogla svidjeti imidž zaposlenika brze hrane koji je prijateljski nastrojen. Ali, nije blistao s onima koji su ikada radili u restoranu hamburgera: “Tako se ne sipa so”, objasnila je menadžerica McDonald’sa iz Brooklina.
Hvala gospodine Predsjedniče (Thank you, Mr President)
Kao američki predsjednik, nikada nije bio u Berlinu. I – sasvim iskreno – Berlinčani bi više voljeli da se starac iz Washingtona sastao sa svojim kolegama u Mesebergu ili Garmischu. Znate: stalne barijere, saobraćajne gužve koje traju satima, podzemna, i S-Bahn ne saobraćaju. Da, prestolnica slavi svoje goste… Ali, grad je poslije bio ponosan. Joe Biden je ovde viđen kao možda posljednji predsjednik koji još uvijek ima obzira na njemačko-američke odnose, koji su nekada garantovali slobodu, barem u zapadnom dijelu grada.
Nakon što je savezni predsjednik Frank-Walter Steinmeier dočekao 81. godišnjaka u palati Bellevue i dodijelio mu odlikovanje “Posebni nivo Velikog križa”, Olaf Scholz ga je primio na ručak u Bundes kancelariji. Bio je tu carpaccio i tartar od paradajza, kriška divljeg sjevernomorskog romba i bijela čokolada sa jogurtom. Potom su im se na kafi pridružili premijer Velike Britanije Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Najvažnije teme bile su podrška Ukrajini i bliskoistočnom sukobu.
(focus)
Z. N.
(NovaSloboda.ba)