Za ovo umjetničko djelo vrijedi napraviti posjetu muzeju.
Poslije 100 godina, slika “The Blue Boy”, “Dječak u plavom”, slikara Tomasa Gainsborougha (1727-1788) ponovo je izložena u Londonu.
Ovu sliku nazivaju i “Britanska Mona Liza” zbog dopadljivog i ponosnog pogleda dječaka.
A baš taj pogled privlači i vrlo mlade ljubitelje umjetnosti u Nacionalnu galeriju u Londonu.
Uz temu:
Dječak u plavom je portret koji je naslikao engleski slikar rokokoa, Thomas Gainsborough oko 1770. godine i predstavlja jedno od njegovih najslavnijih djela.
Vjeruje se kako je na slici prikazan Jonathan Buttle (1752. – 1805.), sin bogatog trgovca, koji je bio blizak prijatelj umjetnika, mada to nikada nije dokazano. Djelo je naslikano tokom produženog boravka Gainsborouga u Bathu, prije nego što se konačno naselio u Londonu 1774. godine.
Istorijska studija kostima i portreta mladića u odjeći iz sedamnaestog stoljeća smatra kako je riječ o Gainsboroughovom odavanju počasti slikarstvu Anthonisa van Dycka, posebno njegovom portretu Karla II. kao dječaka iz 1637. godine.
Portret je naslikan oko 1770.godine, kada je u Britaniji bilo moderno pozirati u kostimima iz 17. vijeka. Dječak nije bio aristokrata, ali ga umjetnik namjerno oblači u raskošno i elegantno odijelo, čime naglašava izraz nzavisnosti i ponosa na licu mladića. Njegov raskošni kostim blista samopouzdanjem, statusom i značajem. Samo šarmantno rumenilo i jednostavnost u njegovim očima daju naslutiti kako je riječ o običnom dječaku. Dječak stoji čvrsto i samouvjereno, pogled mu je usmjeren prema gledaocu. On je osvijetljen svjetlošću koja se prelijeva poput topaza, srebrne i čiste nebeske boje, te zrači lakoćom i otmjenošću.
(express)
Z. N.
(NovaSloboda.ba)