Britanski princ Charles je u govoru čelnicima Commonwealtha u petak u Ruandi izrazio duboko žaljenje zbog ropstva, i priznao je da korijeni ropstva leže u bolnom periodu istorije.
Commonwealth, klub od 54 zemlje nastale iz Britanskog carstva, obuhvata oko trećinu čovječanstva i predstavlja se kao mreža ravnopravnih partnera, ali su neke države članice pozivale na prekid s kolonijalnom prošlošću.
“Želim priznati da korijenje našeg modernog udruženja duboko seže u najbolniji period naše istorije. Ne mogu opisati dubinu moje lične tuge zbog patnje tolikih ljudi dok nastavljam da produbljujem vlastito razumijevanje dugotrajnih posljedica ropstva”, poručio je Charles okupljenim čelnicima Commonwealtha na ceremoniji otvaranja dvodnevnog samita u Kigaliju.
Britanija i druge evropske zemlje porobile su više od 10 miliona Afrikanaca između 15. i 19. vijeka i prebacili su ih preko Atlantika na plantaže na Karibima i u Ameriku. Mnogi od njih preminuli su tokom puta.
Među članice Commonwealtha spadaju zemlje zapadne Afrike, kao što su Nigerija i Gana, iz kojih su robovi odvođeni, i 12 karipskih zemalja, u kojima su proveli ostatak svojih života, prenosi Reuters.
(Fena)