Cijene nafte danas izgubile sav prošlosedmični dobitak

epa05654688 (FILE) A file photograph dated 09 November 2007 shows a general view of oil wells at Gudong oil field which is a part of China's Shengli oil field. The Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC) decided at it's 171st meeting in Vienna, Austria on 30 November 2016 that it will cut supplies for the first time in eght years. The cut of 1.2 million barrels a day will start from January 2017. the Conference decided to implement a new OPEC-14 production target of 32.5 million barrels a day, in order to accelerate the ongoing drawdown of the stock overhang and bring the oil market rebalancing forward. EPA/WU HONG

Cijene nafte na svjetskim tržištima prošle sedmice porasle su jer se širenje koronavirusa u Kini usporava, a kako su zaredale vijesti o širenju tog virusa izvan Kine, u ponedeljak su cijene izgubile sve prošlosedmične dobitke.

Na londonskom tržištu, cijena barela prošle sedmice porasla je 2 posto, na 58,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 2,6 posto, na 53,38 dolara.

U prvoj polovini prošle sedmice, cijene su nafte uglavnom rasle, zahvaljujući podacima koji su pokazivali da broj umrlih i zaraženih u Kini raste sporije nego prethodnih tjedana.

Zahvaljujući tome, ulagači su se ponadali da je širenje virusa dostiglo vrhunac, te da slijede bolje vijesti.

Ohrabrile su ih i vijesti o podsticajnim monetarnim i fiskalnim mjerama kineskih vlasti, što je ublažilo strahovanja od velikih ekonomskih šteta u toj zemlji.

Zbog toga su i vodeći proizvođači nafte u svijetu počeli slati signale da im se ne žuri dodatno ograničiti proizvodnju, uprkos očekivanom padu potražnje zbog epidemije.

Tako je ruski ministar energetike Aleksander Novak kazao da su globalni proizvođači zaključili da ne bi više imalo smisla da se Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici okupljaju prije planiranog redovnog sastanka u idućem mjesecu.

Trenutno OPEC+ smanjuje proizvodnju za 1,7 miliona barela dnevno, a tehnički je odbor preporučio da bi se trebala smanjiti za dodatnih 600 hiljada barela zbog pada potražnje povezanog s epidemijom.

“Tjeskoba koju je prouzrokovao virus pala je u drugi plan i ulagači su zadovoljni salvom podsticajnih mjera centralne banke. Dodatno su raspoloženje poboljšala očekivanja da će OPEC+ reagovati na strani ponude”, kazao je polovinom sedmice Stephen Brennock iz konsultantske kuće PVM.

Međutim, krajem prošle sedmice zaredale su vijesti o širenju koronavirusa izvan Kine.

Na kruzeru Diamond Princess, koji je u karanteni u Japanu, umrlo je dvoje putnika zaraženih tim virusom, dok je Južna Koreja izvijestila o snažnom rastu novih slučajeva koronavirusa, pri čemu najviše u četvrtom po veličini gradu Daeguu, pa su ulice u tom gradu opustjele.

Najnoviji podaci pokazuju da je u Južnoj Koreji od koronavirusa dosad umrlo sedmoro ljudi, a zaraženo ih je više od 700.

Virus se širi i u Italiji, gdje je do sad troje ljudi umrlo, dok ih je više od 150 zaraženih.

Zbog toga su se krajem prošle sedmice cijene nafte našle pod pritiskom, pa su izgubile dobar dio prethodnih dobitaka.

U ponedeljak je, pak, nastavljen pad cijena nafte. Rano jutros cijena barela na londonskom tržištu potonula je 3 posto, na 56,72 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2,7 posto, na 51,90 dolara.

Tako su prvog dana ove sedmice cijene nafte izgubile sve prošlosedmične dobitke, prenosi SEEbiz.

(Fena)