Pod predsjedavanjem komandanta Štaba civilne zaštite Grada Mostar gradonačelnika Ljube Bešlića, danas je održana redovnaa sjednica Štaba civilne zaštite Grada Mostara, na kojoj je
razmatrana epidemiološka situacija u Mostaru posebno u svijetu pojačanog širenja koronavirusa (COVID-19), jer je broj pozitivnih u konstantnom porastu. To potvrđuju podaci iz razdoblja mart-maj 2020. godine, kada je zabilježenih 89 slučajeva zaraženih korona virusom na području grada Mostara, dok je u samo zadnjih dvadeset dana više od 120 potvrđenih slučajeva, saopšteno je iz Štaba CZ Gradan Mostara.
Štab civilne zaštite Grada Mostar stoga apeluje da se ne vrše okupljanja u velikim grupama, drži fizička distanca, nositi zaštitne maske u zatvorenom prostoru i javnom gradskom prevozu, tržnim centrima, kao i da se poštuju uputstva vezana uz higijenu ruku i dezinfekciju, te da se prijave policiji one osobu koja ne poštuje izolaciju.
Pridržavanje svih do sad donesenih mjera i uputstava, kako se navodi u saopštenju, je važno jer se odgovornim ponašanjem može smanjiti širenje zaraze koronavirusa. Svako mora biti svjestan odgovornosti za vlastito zdravlje, zdravlje porodice i sugrađana i sugrađanki, a službe zaštite i spašavanja Grada Mostara će, takođe, i dalje svakodnevno pratit epidemiološku situaciju i po potrebi djelovati. Takođe, dan je nalog službama inspekcije i policije da pojačaju nadzor iz djelokruga svojih nadležnosti
Vezano priprema za ljetnu požarnu sezonu 2020.godine, iz Profesionalne vatrogasne jedinice upoznali su Štabkako PVJ ima 84 vatrogasaca, od toga 68 vatrogasaca raspoređenih po vodovima, a od tog broja 18 vatrogasaca je Grad Mostar primio na određeno vrijeme.
Naglašeno je kako je u pogledu opreme, materijalno tehničkih sredstava i vozila u proteklih 8 godina napravljen veliki iskorake u nabavci i poboljšanju po sva tri navedena segmenta. Obnovljen je dobar dio voznog parka, navalna vozila i vozila za tehničke intervencije. Ono što još treba pojačati su vatrogasne cisterne, kojih trenutno ima 5 na raspolaganju.
Na sjednici je upućen apel stanovništvu, jer ljetni mjeseci u Mostaru redovno donose i izuzetno visoke temperature, koje uz obilježja terena i vegetacije, povećavaju požarnu opasnost i pogoduju pojavi požara otvorenog prostora (trava, nisko rastinje i šuma).
Jedan od bitnih segmenata u prevenciji i zaštiti od požara je upravo stanovnštvo. Potrebno je smanjiti na najmanju moguću mjeru, samo kada je to neophodno: paljenje vatre na otvorenom prostoru, npr. paljenje vatre u prirodi, roštilj, spaljivanje korova, rastinja i otpadaka i sl.
Ako je neophodno zapaliti vatra na otvorenom prostoru, tada cijelo vrijeme moraju biti prisutne osobe koje su zapalile vatru, a uz sebe trebaju imati sredstva i opremu za početno gašenje požara. Osoba koja je naložila vatru dužna je ugasiti i tek kad je vatra potpuno ugašena, što se utvrđuje prebacivanjem pepela i polijevanjem vodom, smije napustiti to mjesto.
Zabranjeno je bacati opuške cigareta u prirodu, paliti vatru u blizini ruba šume, u šumi i trasama dalekovoda. Potrebno je održavati okućnice (voćnjake, vinograde i sl.) sigurnima od požara prorjeđivanjem, orezivanjem i uklanjanjem drveća, granja i mrtvog biljnog otpada koje može biti zahvaćeno požarom
Svaka osoba koja primijeti neposrednu opasnost od nastanka požara ili požar, dužna je ugasiti požar, ako to može učiniti bez opasnosti za sebe ili drugu osobu.
Ako to nije u mogućnosti, dužna je odmah pozvati vatrogasce na broj 123.
(NovaSloboda.ba)