U momentima dok Kanadu pogađa duboka kriza izazvana pronalaskom dječjih grobova u krugu bivših katoličkih škola, čelnici autohtonih zajednica pozvali su na bojkot katoličkih crkava, prenosi Anadolu Agency (AA).
Kako navodi kanadski službeni emiter “CBC”, Bobby Cameron, čelnik Federacije suverenih autohtonih naroda, jedne od najvećih domorodačkih organizacija u zemlji, zatražio je od katolika da ne idu u crkvu.
Podsjetivši na obavezu Katoličke crkve da isplati 25 miliona dolara preživjelima u internatima i njihovim porodicama, Cameron je pozvao katolike da ne idu u crkvu dok se taj novac ne isplati.
“Ovi ljudi mogu se i u tišini moliti i kod kuće. Time bi se poslala snažna poruka”, rekao je Cameron, te je pozvao Crkvu da objavi sve dokumente o internatima, a od pape Franje je zatražio da posjeti Kanadu i da se izvini zbog svega onoga što se dogodilo u crkvenim školama.
Felix Thomas, lider Prve nacije Kinistin Saulteaux, kazao je da se preživjeli trebaju boriti zbog djece, čiji grobovi su otkriveni u internatima.
“Treba nam više boraca. Najveći borci u ovome mogu biti crkvene zajednice. Nedeljom neće ići u crkvu, kako bi time pokazali solidarnost. To mogu učiniti”, rekao je.
Byron Louis, čelnik indijanske zajednice u Okanaganu, pridružio se apelima o protestu protiv crkve.
“Katolici bi trebali ostati kod kuće i tako oprati svoj moralni kompas. Ova poruka o bojkotu stići će do biskupa, nadbiskupa, a zatim će doći i do još viših nivoa”, kazao je Louis.
Dodao da je žalosno da zvaničnici Katoličke crkve tvrde da nema novca za isplatu odštete preživjelima dok su, istovremeno, gradili nove crkve širom Kanade i obnavljali stare.
Napadi na crkve
Nakon otkrića neoznačenih grobova djece u bivšim crkvenim internatima u Kanadi, sve učestaliji su i napadi na crkve ispisivanjem grafita i prskanjem crvene boje na ovim bogomoljama.
Samo jedna od meta napada je i katolička crkva St. Luke u gradu Calgaryju. Policija Calgaryja pokrenula je istragu o skrnavljenju najmanje 11 crkava u tom gradu.
Na nekoliko različitih lokacija u Kanadi, do sada je pronađeno ukupno 1.148 neoznačenih grobova djece domorodačkih zajednica u nekadašnjim crkvenim internatima, kojima je upravljala Katolička crkva.
Prema podacima Komisije za istinu i pomirenje Kanade (TRC), samo u provinciji Saskatchewan 24. juna je otkriven ukupno 751 dječji grob.
Krajem maja su pronađeni posmrtni ostaci 215 djece, neke stare tek tri godine, zakopani na mjestu nekadašnje škole za domorodačku djecu. Riječ je o učenicima škole Kamloops Indian Residential School u Britanskoj Kolumbiji, zatvorenoj 1978. godine, a njihovi su ostaci pronađeni uz pomoć posebnog radara.
Takođe, 30. juna su pronađena još 182 posmrtna ostatka u neoznačenim grobovima, ovaj put u bivšem internatu misije Sv. Eugena u Britanskoj Kolumbiji. To je treći bivši indijanski internat kojim je upravljala Katolička crkva, u kome su u proteklim sedmicama prijavljeni neoznačeni grobovi. Škola je otvorena 1912., a zatvorena 1970. godine.
Djeca Prvih naroda, kako u Kanadi nazivaju autohtono stanovništvo, između sedam i 15 godina oduzeta su porodicama i prisiljena pohađati internat misije Sv. Eugen, blizu Cranbrooka.
U jeku rasprava o pronađenim posmrtnim ostacima 1.148 neidentifikovane djece u krugu tri crkvene škole sa internatima u kanadskim provincijama Britanska Kolumbija i Saskatchewan, pojavile su se i tvrdnje da su u krugu Crkvene škole Mohawk u Brantfordu, u kanadskom Ontariju, spaljivani posmrtni ostaci djece.
Prvi crkveni internat u Kanadi otvoren 1820.ih godina
Prvi crkveni internat u Kanadi otvoren je 1820.ih godina, širom zemlje ih je postojalo 139. Posljednji je zatvoren 1996. godine. Cilj tih škola je bio da učenici iz indijanske zajednice usvoje kulturu bijelaca.
U crkvenim internatima, gdje je boravilo više od 150.000 lokalne djece koja su nasilno oduzeta od porodica, većina je bila izložena fizičkom, seksualnom i psihološkom nasilju, o čemu svjedoče preživjeli.
Kulturni genocid
Šestogodišnja istraga nad kanadskim sistemom rezidencijalnih škola, koji je nasilno odvajao domorodačku djecu od njihovih porodica, utvrdila je 2015. godine kako je taj u međuvremenu ukinuti sistem predstavljao “kulturni genocid”. U izvještaju se dokumentuje strašno fizičko nasilje, neuhranjenost i druga zvjerstva kojima su mnoga djeca koja su pohađala te škole bila izložena.
Kanadska savezna vlada službeno se izvinila žrtvama 2008. godine zbog onoga što se dogodilo u crkvenim internatima, gdje je hiljade djece umrlo od gladi, hladnoće i medicinskih eksperimenata.
(Fena)