Dvodnevna međunarodna naučna konferencija “Slovo o Mostaru” počela je u srijedu na Fakultetu humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, a okupila je više od 60 naučnika iz BiH i regije.
Prema riječima v.d. dekana Fakulteta humanističkih nauka Dijane Hadžizukić, taj fakultet već peti put organizuje naučnu konferenciju pod imenom “Slovo o”. Ovaj put je to “Slovo o Mostaru”, a one prethodnu su, kako kaže, radili o različitim književnim autorima, koji su ili rođenjem ili na neki drugi način vezani za Mostar i Hercegovinu.
“Fakultet humanističkih nauka osim obrazovne, ima i svoju, čak i možda važniju funkciju, a to je naučna valorizacija, istraživanje posebno onoga što je ključno za Hercegovinu”, ocijenila je Hadžizukić.
Kako je dodala, na konferenciji će učestvovati 65 naučnika iz različitih oblasti – opšta istorija, etnologija, kulturno pamćenje, filologija, lingvistika, stilistika i književna historija.
Skup će radno biti podijeljen u dvije grupe, od kojih će se u jednoj raditi istorijske, a u drugoj filološke teme.
“Teme smo vezali za sve one ljude koji su ili rođenjem ili na neki drugi način vezani za Mostar, dakle, biće tema i o Hamzi Humi, i o Aleksi Šantiću i Svetozaru Ćoroviću s jedne strane, pa sve do novijih, mlađih autora kao što su Elvedin Nezirović, Adnan Žetica i drugi. S druge strane, kad je istorija u pitanju, teme se u nekom vremenu protežu od antičkom perioda, znači najstarijih dana, pa preko svih onih važnih istorijskih perioda Mostara do opet novijeg vremena. Imamo tema vezanih i za posljednji rat, rušenje Starog mosta i uopšte onu situaciju koja je u Mostaru bila 90-ih godina”, naglasila je dekanica u izjavi za Fenu.
Govoreći o značaju ovog skupa, kazala je kako svaka naučna konferencija ima za cilj najprije da osvijetli i valorizira neke pojave, neke autore i neke teme koje do sada nisu bile do kraja istražene, ali i da je to prilika za razmjenu iskustva.
“Druga važna stvar je to što to organizuje Fakultet humanističkih nauka koji je jedini u ovom dijelu BiH i na taj način pokazujemo da smo sposobni da okupimo naučnike iz cijele BiH i iz regiona, da zajedno razmijenimo iskustva, da pokažemo čime se to bavimo, a u konačnici će sve biti objavljeno u zborniku radova, tako da će to onda biti dostupno i široj naučnoj zajednici ali i svim onim ljudima koji se primarno ne bave naukom ali ih zanima i istorija Mostara i Hercegovine i njeni najznačajniji autori”, naglasila je Hadžizukić.
Ministar obrazovanja HNK-a Rašid Hadžović, koji je, takođe, prisustvovao otvaranju konferencije, čestitao je organizatorima i kazao kako mu je drago što će se ove godine na konferenciji govoriti o Mostaru jer, kako je dodao, o tom gradu se stvarno ima reći dosta stvari i to je grad gdje se susreću različite kulture i različiti narodi.
“Mostar je u svakom slučaju i jedna od interesantnih lokacija vezano za turizam tako da će vjerovatno i s tog aspekta Mostar biti promovisan u najboljem svjetlu i ja se nadam da će se zaključci ove konferencije daleko čuti”, poručio je ministar.
Neke od tema konferencije o kojima će se raspravljati su – “Narodni život i običaji mostarskog kraja”, “Forme i sadržaji tradicijske kulture Mostara i okoline”, “Status nematerijalne kulturne baštine u obrazovnom sistemu naše zemlje”, “Jezičke osobine mostarskog kraja”, te “Specifična leksika Mostara i okoline”.
Na skupu će biti riječi i o jeziku i stilu mostarskih književnika, suodnosu usmene i pisane tradicije o djelima poznatih Mostaraca, te o istoriji i arheologiji Mostara.
Organizator dvodnevne konferencije je Fakultet humanističkih nauka Univerziteta “Džemal Bijedić”, dok je suorganizator Regionalno društvo BZK “Preporod” Hercegovina.
(Fena)