Covid potvrde koje dokazuju da je netko vakcinisan, da je prebolio covid-19 ili je negativan od utorka postaju obavezne za ulaz u javne i državne ustanove u Hrvatskoj, čime vlasti žele dodatno zaštiti zdravlje građana, podstaknuti ih na vakcinisanje i osigurati dostupnost zdravstvenog sistema.
Protiv tih mjera protestovao je dio zaposlenih zagrebačkog zatvora u Remetincu, dok se u Splitu dio zaposlenih okupio ispred Trgovačkog suda, javlja Hina.
Prema odluci Nacionalnog štaba civilne zaštite, EU digitalnu potvrdu prilikom dolaska na posao moraće predočiti svi javni i državni zaposlenici, kao i oni u tijelima na lokalnom nivou, a za one koji nisu vakcinisani ili preboljeli covid uvodi se sigurnosna mjera obaveznog testiranja na koronavirus.
Dužnosnici, službenici i zaposlenici ustanova i firmi čiji su osnivači država, županije, gradovi i opštine dužni su potvrde pokazati osobi koju ovlasti poslodavac, a odbiju li se testirati ili pokazati potvrdu neće moći ući u radni prostor.
Covid potvrde se uvode i u škole, ali samo za zaposlene. Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs očekuje u školama određene probleme dok se ne uhoda uvođenje covid potvrda, ali ne i velike poteškoće, jer su škole dobile uputstva Štaba civilne zaštite i dodatna uputstva Ministarstva.
Potvrde su, uz poneki izuzetak, obavezne i za sve stranke koje dolaze u službene prostore, ali i druge osobe koje tamo dolaze po bilo kojoj osnovi.
Zaposlenici koji nisu preboljeli covid ili nisu vakcinisani moraće se testirati dva puta sedmično, pa je otvoreno više od 6.500 testnih mjesta, između ostalog u ordinacijama primarne zaštite i apotekama. Testno mjesto moći će odrediti i poslodavac, ali onda će potvrda vrijediti samo za dolazak na posao.
Odluka o uvođenju obaveznih covid potvrda za ulazak u javne i državne ustanove donesena je na vrhuncu četvrtog talasa pandemije i nema ograničen rok primjene, a ujedno je izdata preporuka privatnim poslodavcima da provode slične mjere.
Covid potvrde proširene su na javni i državni sektor, nakon što je početkom oktobra ta obaveza uvedena u zdravstvenim i ustanovama socijalne zaštite.
Novu mjeru u borbi protiv pandemije koronavirusa kritikovala je opozicijaa ocjenjujući kako je riječ o podjeli na građane prvog i drugog reda. Saborska opozicija traži da o epidemiološkim mjerama u Saboru odlučuje sam Sabor, a ne Štabom, čijom se odlukom ne može ograničavati saborski mandat.
(Fena)