Projekat BetMET razvija metalni sektor u HNK-u: Mašinski fakultet ojačao kapacitete za podršku malim i srednjim preduzećima

Zahvaljujući BetMET projektu, sva mala i srednja preduzeća koja se bave metalom imaju priliku da znatno podignu kvalitet svojih proizvoda putem nove savremene opreme koja im je na raspolaganju na Mašinskom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Na taj način, firme metalnog sektora s područja Hercegovine direktno povećavaju svoju konkurentnost na tržištu EU i otvaraju nove mogućnosti izvoza.  

Projekat BetMET, čiji je prevashodni cilj razvoj metalskog sektora, podržao je izgradnju kapaciteta Mašinskog fakulteta Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru nabavkom opreme i obukom kadrova.

Veći kvalitet proizvoda – veća konkurentnost na tržištu EU

Podizanje kapaciteta Mašinskog fakulteta kroz nabavku opreme i obuku kadrova direktno je stvorilo priliku za unaprjeđenje proizvodnje i povećanje konkurentnosti firmi u metalnom sektoru Hercegovine. Od nove opreme i opšteg podizanja kapaciteta koristi će imati sve firme koje u svom procesu rada imaju zavarivanje ili površinsku zaštitu metala, ali i druge firme koje posluju u metalnom sektoru. 

„Mi smo znatno unaprijedili svoje laboratorije. Studenti – budući inžinjeri imaće priliku da ovladaju s tom opremom. Takođe, pružamo mogućnost malim i srednjim preduzećima da unaprijede svoj proizvod i postanu konkurentniji na tržištu“, poručio je Edin Džiho, direktor instituta za Mašinstvo na Mašinskom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. 

Nova, vrijedna oprema stavljena u funkciju na Mašinskom fakultetu

Mašinski fakultet je specijalizovan za davanje stručnog mišljenja za racionalan izbor konstrukcijskog materijala. U sklopu projekta, nabavljena je i stavljena u funkciju oprema:

-Za mjerenje i ispitivanje metala – univerzalno mjerno pojačalo za mjerenje naprezanja punog mosta ili polumosta

-Mjerač debljine sloja metalnih podloga da bi se omogućila što veća fleksibilnost mjerenja debljine sloja na metalnim podlogama

-Mjerač hrapavosti površine i

-Moduli za analizu hemijskog sastava za: alatne i manganske čelike, za legure nikla, za legure bakra, za legure titanijuma

Pored toga, certifikovana su dva inžinjera, koji su sada kvalifikovani da pružaju usluge malim i srednjim preduzećima. Certifikacijom međunarodnog inžinjera za zavarivanje, Mašinski fakultet je postao pružalac usluga koji može obezbijediti nadzor nad zavarivanjem, koji mala i srednja preduzeća moraju imati ne samo za kvalitet zavarivanja, već i za ispunjavanje ISO standarda kvaliteta, te izvoz.

Takođe, Fakultet posjeduje osoblje koje može uraditi ispitivanje penetrantima koje se često koristi u ispitivanju zavarenih spojeva na konstrukcijama kao ispitivanje bez razaranja. Ovom metodom, moguće je otkriti pukotine dužine 0,1 mm i širine 0,03 mm.

Ulaganje u metalni sektor – jedno od najperspektivnijih polja hercegovačke privrede

Projekat BetMet je dio EU4Business projekta, a implementira ga Udruženje preduzetnika LiNK sa partnerima.  

Specifični cilj projekta je povećati konkurentnost i izvoznu vrijednost proizvoda (PEV) izvozno orijentiranih malih i sredjnjih preduzeća iz metalnog sektora kroz uvođenje i unapređenje inovativnih tehnologija i upotrebe usluga za razvoj poslovanja i kvalitet zaštite površine metalnih proizvoda.

EU4Business je projekat Evropske unije, koji s ciljem jačanja ekonomije BiH podstiče razvoj ciljanih sektora. Projekat je vrijedan 16,1 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (15 miliona eura) i Savezna Republika Njemačka (1,1 miliona eura). Zajedno ga provode GIZ, ILO i UNDP, od aprila 2018. godine do marta 2022. godine. EU4Business je dio Programa lokalne samouprave i ekonomskog razvoja u BiH koji podržava Vlada SR Njemačke. Za više informacija posjetite www.eu4business.ba.

(NovaSloboda.ba)