U Beogradu i u još najmanje 52 grada širom Srbije za subotu u 14 sati zakazani su protesti uz blokade saobraćajnica, kojima pokret Ekološki ustanak pokušava spriječiti projekat eksploatisanja litija korporacije “Rio Tinto” u zapadnoj Srbiji.
Skupovi podrške demonstrantima u Srbiji najavljeni su i u New Yorku ispred sjedišta UN-a, te u Berlinu, pored Brandenburških vrata, a moguće i ispred sjedišta “Rio Tinta” u Londonu, najavili su organizatori.
Proteste je pokrenuo pokret Ekološki ustanak, koji okuplja desetak nevladinih udruženja, građanskih inicijativa i organizacija koji žele spriječiti usvajanje zakona o eksproprijaciji i referendumu o promjeni Ustava, kao preduslov početku projekta rudarenja litija, a vladajuće stranke optužuju ih za političke ambicije i pokušaj svrgavanja s vlasti srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, navodi Hina.
Iz Vučićeva ureda, u petak naveče je najavljeno da će on danas posjetiti Gornje Nedeljice, na području Jadra u okolini Loznice, gdje mještani 12 sela tog kraja strepe zbog istraživanja kompanije “Rio Tinto” i najavljenog rudarenja litija.
Udruženje “Ne damo Jadar”, čiji aktivisti se bore protiv projekta “Rio Tinta” ukazujući na pogubne posljedice eksploatacije i hemijske prerade rude litija na okolinu, poručili su kako ni na koji način ne učestvuju u organizovanju Vučićeva dolaska, ocijenivši ga kao “manipulisanja i pritisak”.
“Srbija nikada neće biti u bilo kakvom građanskom, ratu jer naša popustljivost i smirenost ne govori o našoj slabosti, već o našoj volji da gradimo demokratiju”, poručio je ranije ove sedmice Vučić, komentarišući napetosti na protestima zbog blokada saobraćajnica, a od organizatora protesta zatražio da kažu koliko će “to maltretiranje trajati”, naglasivši kako mu “ne pada na pamet” da sluša ulicu i da služi ulici.
On je poručio da je litij ekonomski “važan za Srbiju” i naglasio da će “prvi biti protiv projekta” ako ne bude zadovoljan studijom o izvodljivosti eksploatacije litija.
Proteste i blokade saobraćajnica prošlog vikenda obilježile su napetosti i sukobi, a najoštriji je dokumentiran snimkama na društvenim mrežama kada je na demonstrante bagerom krenuo čovjek za koga dio opozicije i aktivisti tvrde da je pristalica vladajućih naprednjaka srbijanskog predsjednika Vučića.
Potom je na aktiviste i građane nasrnula grupa mladića s kapuljačama na glavi, te letvama i čekićima u rukama.
Premijerka Ana Brnabić ocijenila je potom na Twitteru da ti protesti nisu demokratija već fašizam, te da je “zamjena teza” nazivati nasiljem reakcije građana koji su se pobunili protiv demonstranata, jer su, po njenim tvrdnjama, upravo demonstranti svojim akcijama “svima zabranili kretanje”.
Proteste je “fašizmom” nazvao i ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin, te najavio da će policija ubuduće “primijeniti nasilje”, ali je ubrzo promijenio retoriku uz poruku da će intervenisati ukoliko budu ugroženi životi, imovina i institucije, a MUP je uveo poseban broj telefona na koji građani mogu prijaviti blokade saobraćajnica i nasilje tokom protesta.
U petak se oglasila i do sad nepoznata ženska grupa “Lila revolucija” i najavila da će ljubičastom bojom obilježavati demonstrante i njihove automobile koji budu učestvovali u blokadama saobraćajnica, a nagoviještena je i mogućnost organizovanja protivprotesta.
(Fena)