Robot “Leo Rover” novi dio projekta “Smart Campusa”

Na Sveučilištu u Mostaru, u povodu obilježavanja Dana Sveučilišta, predstavljen je Leo Rover i organizovan Hackathon za studente.

Leo Rover pokretni je robot kojim se može upravljati preko mreže, te ta platforma ima mogućnost proširivanja različitim senzorima i omogućava razvoj platformi za primjenu u konkretnim poslovnim sistemima, saopšteno je sa Sveučilišta u Mostaru.

Leo Rover dio je projekta “Smart Campusa”, koji Sveučilište realizuje sa svojim strateškim partnerima HT Eronetom i Ericssonom Nikolom Teslom.

„Nama kao velikoj svjetskoj kompaniji bitno je da budemo prisutni na domaćemu tržištu, u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, s naglaskom na Mostar. Uistinu nam je korisno da ovdje imamo puno različitih projekata na kojima radimo, da se studenti obrazuju i da se pokazuje nova tehnologije, a s obzirom na to da širimo svoje poslovanje, mislim da možemo jednog dana dobiti kvalitetne studente kao naše nove zaposlenike“, rekao je voditelj Ericssona BiH Matej Perković.

Predstavljani zadatak u sklopu Hackathona organiziranoga u sklopu projekta Smart Campus, čiji je voditelj dr. sc. Daniel Vasić, bio je napraviti projekat na tri različita tematska područja: poljoprivreda, ekologija i promet. Studenti su se u sklopu ovoga takmičenja upoznali s različitim tehnologijama, te s autonomnim upravljanjem mobilnim robotom Leom Roverom, a pri predstavljanju rješenja pokazali su kako vladaju savremenim tehnologijama.

Pobjednik ovogodišnjega takmičenja je student preddiplomskoga Studija informatike s Fakulteta prirodno-matematičkih i vaspitnih nauka Filip Crnogorac, s idejom pametnog prikupljanja otpadaka u kampusu Sveučilišta u Mostaru.

„Izrazito smo ponosni da smo dio ovog projekta zajedno sa strateškim partnerima. Od prvog dana, cilj HT Eroneta je biti predvodnik digitalizacije cijeloga društva. Želimo puno uspjeha u ovom projektu, kao i u ostalima, te da ukupna zajednica na kraju dana ima velike koristi od njih“, izjavio je član uprave HT Eroneta Tomislav Ruk.

„Smatram da ovde u kampusu Sveučilišta u Mostaru imamo nešto što nema puno univerziteta u svijetu, a to je toliko različitih studija na istom mjestu. Ono što želimo postići u narednim godinama je interoperabilnost, odnosno da studenti različitih studija sarađuju na zajedničkim projektima, takmičenjima i da koriste platformu ‘Smart Campusa’, kako bi svi oni sutra izišli iz svoga ciklusa obrazovanja puno spremniji za produkciju i za rad u stvarnim uslovima“, istakao je arhitekt rješenja za IT sisteme iz Ericssona Zoran Civadelić.

(Fena)