Incijativa građanki i građana Mostara organizovala je sinoć tribinu pod nazivom „Nevidljive žene u književnosti Mostara“.
Tribina je održana u Ćorovića kući u Mostaru, a učesnice panela Senka Marić i Marela Jerkić Jakovljević, uspješne književnice iz Mostara, govorile su o izazovima s kojima su se u svom radu suočavale.
Učesnice tribine su predstavile vlastiti rad na polju književnosti i otkrile zašto su se baš odlučile da postanu književnice.
Prisutni gosti su se, kroz prezentaciju Alme Pelo Zagorčić, upoznali o ženama, književnicama kroz istoriju Mostara.
Žene iz prošlosti Mostara, koje su imale izuzetne uspjehe u ovom polju danas su skoro zaboravljene i zvanični podaci o njihovom radu su oskudni.
O tome govori i podatak, do koga je došla Incijativa građanki/na Mostara, kako su žene najčešće pisale pod pseudonimima ili su povezivane sa muškim članom porodice.
Takve žene predstavljaju simbol borbenosti i inspiraciju svim ženama, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, jer su u vremenu u kome su živjele, i u kome žive, svojim radom i trudom uspjele da se izdignu iz mase, a danas su nevidljive.
Na tribini je zaključeno da svakako danas postoji mnogo veći broj književnica nego što je to bio slučaj ranije i da se književna djela pišu tako da se stave u kontekst vremena u kome su nastala. Snaga ženskih autorica u književnosti može se mjeriti njihovom sposobnošću da privuku pažnju čitalaca. S vremenom se uloga žene u književnim djelima mijenjala, a s ostvarivanjem ženskih prava i sam prikaz autorica postaje kompleksniji, s potencijalom svestranog razvoja.
Na ovaj način, Incijativa građanki/na Mostara nastoji skrenuti pažnju javnosti o ženama koje su obilježile istoriju književnosti Grada Mostara, ali i ženama koje će tek obilježiti istoriju književnosti grada.
Projekat finansira organizacija „Kvinna till Kvinna“. U narednom period, Incijativa građanki i građana Mostara će kroz devet projektnih aktivnosti predstaviti žene, koje svojim radom doprinose razvoju Hercegovine.
(NovaSloboda.ba)