Hrvatska neće postupati po molbi Srbije vezano za uručenje poziva za ročište protiv četvorice hrvatskih pilota pred beogradskim sudom, poručili su u petak iz Ministarstva pravosuđa RH, naglasivši kako hrvatski piloti mogu biti mirni i sigurni.
Hrvatska Vlada iskoristiće sve mehanizme koje ima na raspolaganju da zaštiti hrvatske pilote i dignitet Domovinskoga rata, ističe se u saopštenju.
Kako navode, U Ministarstvu pravosuđa i uprave zaprimljena je molba za međunarodnu pravnu pomoć Ministarstva pravde Republike Srbije vezano za uručenje poziva za ročište pred Višim sudom u Beogradu – posebno odjeljenje za ratne zločine. U zaprimljenoj molbi, zatraženo je uručenje poziva za ročište 14. oktobra 2022. godine četvorici pripadnika hrvatskog ratnog zrakoplovstva.
Ministarstvo pravosuđa i uprave naglašava kako nije zaprimilo podignutu optužnicu niti druge informacije o radnjama koje su preduzete u krivičnom postupku, osim informacije da ih se tereti na osnovu optužnice Tužilaštva za ratne zločine od 31. marta 2022. godine za krivična djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva u supočiniteljstvu iz člankža 142. stavkažž 1 KZ SRJ u vezi s članom 22. KZ SRJ.
“Ponovo ističemo da se sistem pravosudne saradnje mora temeljiti na načelu uzajamnog povjerenja, tj. povjerenja jedne države da je pravni poredak druge države dovoljno kvalitetan osigurati nepristrasno, pravično i efikasno vođenje krivičnog postupka u toj državi”, kaže se u saopštenju.
Tok postupka u Srbiji ukazuje na nepoštivanje prava na pošteno suđenje
Dosadašnji tok postupka u Srbiji, kažu, ukazuje na grubo nepoštivanje prava na pošteno suđenje utvrđeno međunarodnim pravom. Republika Hrvatska takav postupak i tako podignutu optužnicu ne može priznati budući da se ne temelji na međunarodnom krivičnom pravu, već iskrivljenoj univerzalnoj jurisdikciji koju je Srbija unijela u Zakon na osnovu koga je pokrenula ovaj postupak, prenosi Hina.
Stoga, u skladu s odredbama Evropske konvencije o uzajamnoj sudskoj pomoći u krivičnim stvarima, Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, te članom 9. Ugovora između Republike Hrvatske i Savezne Republike Jugoslavije o pravnoj pomoći u građanskim i krivičnim stvarima, koji je potpisan u Beogradu 15. septembra 1997. godine, Hrvatska neće postupati po zaprimljenoj molbi, ističe se u saopštenju.
Republika Hrvatska očekuje od Republike Srbije da poštuje međunarodne standarde i pokaže istinsku volju za rješavanje otvorenih pitanja u okviru međudržavnih komisija. Bez toga, istinske volje da se riješe otvorena pitanja, u prvom redu pitanje nestalih, nije moguće uspostaviti dijalog. Srbija se mora suočiti sa svojom prošlošću i ulogom koju je imala u agresiji na Hrvatsku, zaključuje se u saopštenju hrvatskog Ministarstva pravosuđa.
Srbijanski sud je nedavno podigao optužnice protiv četvorice hrvatskih pilota (Vladimira Mikca, Zdenka Radulja, Željka Jelenića i Danijela Borovića) zbog navodnih ratnih zločina u BiH tokom Oluje, na što su najviši hrvatski dužnosnici uzvratili kako se radi o provokaciji i politički montiranoj optužnici.
(Fena)