Prvi festival „Žena s knjigom“ bitće održan od 22. do 27. avgusta u Mostaru, i biće to predstavljanje i susret oko 60 književnica iz 15 zemalja, što je fascinantna činjenica s obzirom da se radi o prvom ženskom pjesničkom festivalu.
Sve je počelo od sjajne zamisli tri vrsne književnice: Bisere Suljić Boškailo, Edhije Mahić i Enise Bukvić. Ove tri autorice su emocije prema svojoj zemlji i književnosti pretočile u ideju o susretu književnica kojima je pisanje knjiga jedna od važnijih motivacija u životu i postojanju.
“U svakoj ženi se krije po jedna umjetnica i ako se ne pusti prostorai slobode da se pokaže, ona ostane neiražena i vremenom zamre… Nas tri: ja, Enisa i Edhija, d akažem svjetske putnice , smo po svijetu sakupljale iskustva , znanje i mudrost drugih, i nije bilo teško doći na ideju da tim umjetnicama damo mogućnost da se pokažu u ovom gradu koji je lijep poput poezije, odnosno da krenemo sa ovim projektom, koji ćemo pokušati da proširimo i na druge gradove u Bosni i Hercegovini i šire. Ženu treba pokrenuti i dati joj mogućnost, a ona će znati to pretvoriti u dobro, isto što su Mostarke to znale i krenule sa namau ovoj ideji, i da nije bilo njih ne bi ni ovo oživljelo”, kaže prof. dr. Bisera Suljić Boškailo.
Program festivala održavaće se na nekoliko lokacija u Mostaru: u Narodnoj biblioteci Mostar, Yunus Emre Institutu, Muzeju Hercegovina i Pozorištu lutaka Mostar.
“Aktivirala sam se pri organizaciji Festivala ‘Žena sa knjigom’ da bi prenijela moja saznanja i iskustva iz Italije s obzirom da pišem i objavljujem knjige na italijanskom jeziku, te i iz razloga, što sam clanica Nacionalnog konkursa Lingua Madre u Italiji. S druge strane, dugogodišnja sam aktivistkinja u dijaspori, tako da sam željela da iskoristim moje kontakte i uključim u ovu inicijativu žene od pera koje zive van BiH, te da se bolje povežemo i zajedno djelujemo”, rekla je Enisa Bukvić.
Edhija Mahić živi 30 godina u Norveškoj.
“Odmah sam se aktivirila i radila volontorski u norveškim i našim organizacijama. Pomagala našim ljudima, i ženama strankinjama. Dođživljela sam životnu tragediju i upustila sam se da napišem autobiografsku knjigu. Znam da danas sve više i više žena u dijaspori pišu knjige.Pišu o ratu 90.tih, o svom životu, pjesme, dječije knjige. Djevojke mi pričaju kako im leže u ladicama napisane knjige, pjesme i da nemaju samopouzdanja i strahuju da ih izdaju ili nemaju mogućnosti za to. Nekima sam pomogla i oslobodile su prerasuda i izdale knjigu. S tim svojim iskustvom želim da kroz festival ‘Žena sa knjigom’, pružimo šansu kjniževnicama iz dijaspore, Bosne i Hercegovine i regiona, da se upoznaju, razmjene iskustva i sklope prijateljstva. Da šira publika čuje za njih i njihova autorska djela. Naš cilj je da ovaj festival saživi u tradiciju i da se organizuje svake godine u Mostaru, ali da ga proširimo i u druge gradove Bosne i Hercegovine, da pomognemo mladim autoricama, da se uvežemo i pomažemo jedna drugoj“, kaže Edhija Mahić.
(NovaSloboda.ba)