Propali pregovori između Vlade HNK-a i zdravstvenih radnika, izgledan generalni štrajk

Na današnjem sastanku svih organizacija sindikata radnika u zdravstvu u Hercegovačko-neretvansko kantonu donesena je odluka kako su svi pregovori u vezi potpisivanja novog kolektivnog ugovora s Vladom HNK-a propali, te da će se za dvadesetak dana stupiti u generalni štrajk.

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika SKB-a Mostar Ivica Anić ustvrdio je kako Vlada HNK-a nije zdravstvenim radnicima dostavila nikakvu ponudu, te da su stečeni zakonski uslovi za generalni štrajk.

“Mi smo ispunili sve zakonske okvire u smislu da smo poslali inicijativu za pregovore, poslali zahtjev za mirovno vijeće, ponudili smo Vladi HNK-a i treću opciju, a to je mirovno pregovaranje na koje se nisu odazvali. Naš pravni tim je, takođe, uputio dvije urgencije da se sastanu s nama, ali Vlada HNK-a ni na njih nije odgovorila, te smo time steklu uslove za generalni štrajk”, rekao je Anić u razgovoru za Fenu.

Dodao je kako je na današnjem sastanku, na kome su učestvovali predstavnici svih zdravstvenih ustanova u HNK-u, donesena jednoglasna odluka o stupanju u generalni štrajk.

“Najavićemo tačan datum štrajka, ali prije toga moramo s poslodavcima potpisati sporazum o poslovima koji se ne mogu prekidati radi štrajka, kao što su jedinice intenzivnog liječenja, hitna služba i ostalo. Deset dana ranije mora se najaviti generalni štrajk, a kada sve to odradimo, to je sveukupno onda za nekih dvadesetak dan”, izjavio je Anić.

Zdravstveni radnici od Vlade HNK-a traže povećanje plate od dva puta po 15 posto.

“Zakonski propisana satnica u Federaciji je 2,31 KM, a u HNK-u ona iznosi 2,30 KM. U Sarajevskom kantonu se pregovara za 3,40 KM, a već su potpisali i kolektivni ugovor. Sve to govori u kakvoj se teškoj situaciji nalaze zdravstveni radnici u HNK-u”, poručio je Anić.

Kako kaže, Vlada HNK-a je izračunala da je potrebno 55 miliona KM za dvije godine kako bi se udovoljilo zahtjevima zdravstvenih radnika.

“Jako je bitna stavka da od tih 55 miliona nekih 17 do 20 posto biće vraćeno samoj Vladi kroz poreze”, kazao je Anić.

Dodao je kako se nada da će Vlada HNK-a konačno shvatiti ozbiljnost situacije i da neće dopustiti kolaps zdravstva u Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

(Fena)