U Sanskom Mostu danas počinje dvodnevno obilježavanje 80 godina od održavanja Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a, koje je u ovom gradu održano od 30. juna do 2. jula 1944.godine.
Prema programu, u subotu 22.juna u Vijećnici Narodne biblioteke održaće se okrugli stol pod nazivom „ Odluke Drugog zasjedanja ZAVNOBiH-a i njihov značaj za razvoj državnosti BiH“.
Na okruglom stolu govoriće Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a u BiH, doktor istorijskih nauka Omer Merzić, Besima Borić, pravnica Suada Hadžović, publicist i novinar Zlatko Dukić, Vehid Šehić, pravnik i aktivista za ljudska prava i podpredsjednica SABNOR-a Jasmina Pašalić.
U nedelju 23. juna, zajednička delegacija SABNOR-a, kantonalnih organizacija i Općine Sanski Most položiće cvijeće na mjestu gdje je bila zgrada u kojoj je održano Drugo zasjedanje ZAVNOBiH- , a u 12 sati u Malom parku u centru Sanskog Mosta održaće se skup antifašista iz svih krajeva Jugoslavije sa kulurno umjetničkim program i druženjem učesnika.
Na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1.jula 1944. godine donesena je Deklaracija o pravima građana u BiH u kojoj stoji:
“U plamenu pravednog oslobodilačkog rata iskiva se bratstvo Srba, Muslimana i Hrvata, i time se udara siguran temelj slobodne i zbratimljene BiH, ravnopravne federalne jedinice u Demokratskoj federativnoj Jugoslaviji. Prvi put u istoriji, Srbi, Muslimani i Hrvati Bosne i Hercegovine, ujedinjeni u Narodno-oslobodilačkom pokretu, stupili su na isti put, počeli da izgrađuju svoj zajednički dom, u čije su temelje uzidane kosti njihovih najboljih sinova. Prvi put u istoriji, oni su postali kovači svoje sudbine, čvrsto riješeni da jednom zauvijek sahrane vijekovnu mračnu i tešku prošlost i da izgrade državnu zajednicu, u kojoj će živjeti u ravnopravnosti, slobodi, miru i blagostanju#.
Ova Deklaracija je istorijski i sadržajno preteča Evropske konvencije o ljudskim pravima, jer se u njoj garantuje ravnopravnost tadašnjih naroda u BiH i to u „zajedničkoj i nedjeljivoj domovini“, sloboda vjeroispovijesti i savjesti, ravnopravnost svih vjeroispovijesti, sloboda govora, udruživanja i štampe, lična i imovinska sigurnost građana, sloboda privatne inicijative u privredi, ravnopravnost žena sa muškarcima u političkom životu i svim oblastima društvene djelatnosti, izborno pravo, tajno glasanje na osnovu opšteg, jednakog i neposrednog prava glasa, aktivno i pasivno izborno pravo, pravo žalbe na rješenja organa vlasti, kao i molbe i pritužbe, pravo da niko ne može biti osuđen bez prethodnog postupka.
Ukupno su tri zasjedanja ZAVNOBIH-a održana i to: u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. godine (Dan državnosti Bosne i Hercegovine), drugo u Sanskom Mostu 30. juna 1944. godine, treće i posljednje u Sarajevu 26. aprila 1945. godine.
Očekuje se prisustvo velikog broja antifašista i građana Bosne i Hercegovine.
(NovaSloboda.ba)