Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić u srijedu je u Mostaru održao sastanak s ministrom unutarašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona Marijem Marićem i komesarom HNK-a Robertom Perićem u vezi nedavnih nemilih događaja u Mostaru, uključujući napade na djecu različitih nacionalnosti u nekoliko naselja, te o masovnoj tučnjavi koja se dogodila u noći između 26. i 27. avgusta.
Ministar Hurtić izrazio je zabrinutost zbog eskalacije nasilja i naglasio važnost hitnih mjera kako bi se osigurala bezbjednost svih građana, a posebno djece.
“Razgovarali smo o problemima koji se događaju zadnja dva-tri mjeseca u ovom kantonu i ministru sam rekao da je u percepciji čovjeka koji nije iz Mostara napravljena atmosfera da je ovde samo pitanje vremena kad će pasti mrtva glava. Ministar mi je objasnio operativne stvari i sve što se radilo, ali s ljudske strane roditelji s kojima sam razgovarao su ogorčeni i što se napravila ta stvar da je to i sukob navijača, da je to prebijanje na najosjetljivijoj kategoriji, na djeci. Bojim se da ne nastrada neko dijete koje nema nikakve veze s tim i da ne eskaliraju ti sukobi tako da smo najviše razgovarali o toj temi”, kazao je Hurtić.
Dodao je kako ministarstvo želi da narod i građani imaju sve informacije i da se ništa ne krije.
“Želimo da se govori imenom i prezimenom, a ne da se govori o određenoj grupi i ‘nekim ljudima, a ako ima netko tko organizovano šalje tu djecu i te ljude na jedno, drugo, treće mjesto, mislim da treba ‘udariti u glavu’ i te ljude naći i procesuirati. Postoje kamere po svim gradovima, tablice automobila, degutantno je da se ide autom na više strana i da se zna čije je to auto, a opet se to nastavlja raditi i događati”, kazao je ministar.
Naveo je kako do određene granice ovakve događaje rješava policija, a poslije toga je na sudu i tužilaštvu.
“Osnovna stvar i nadležnost suda i tužilaštva je da se sve to što prije procesuira, da se te osobe koje su uhapšene dovedu do suđenja i da sudije prema njima ne budu milostivi i da dobiju najveće kazne, jer u pitanju je dijete. Ne želim nikada ući u kolotečinu da je to bošnjačko, hrvatsko, srpsko dijete, za mene je dijete, dijete. Ne želim razgovarati o tome može li neko ovde živjeti ili ne može, naša država BiH je za svakog građanina i mislim da tu mi svi političari trebamo spustiti tenzije, a da policija uradi i obavijesti građane šta su uradili na tom polju”, kazao je Hurtić.
Takođe, ministar je apelovao na pojačanu saradnju svih relevantnih institucija kako bi se ovi problemi riješili na efikasan način i osiguralo mirno okruženje za sve zajednice u Mostaru.
Ministar unutrašnjih poslova HNK-a Marijo Marić istakao je kako policija radi punim intenzitetom.
“Slučaj ‘Bačevići’ je rasvijetljen, istraga u vezi napada koji se neku veče dogodio u naselju Tekija, takođe, ide jako dobro, dvije osobe su u policijskom pritvoru, ali opet moram naglasiti da postoji pretpostavka nevinosti i da ove osobe ne smatramo krivima do trenutka eventualne pravosnaž,ne presude. Ono što je žalosno je što se fokus kreće s oštećenih osoba, a u ovom slučaju su većim dijelom bila djeca. Osoba koja je u stanju nešto ovako napraviti prema djetetu kao oštećenoj osobi je za svaku osudu i tu osobu treba smatrati kriminalcem. To je ono što je fokus MUP-a i naše žarište, nastojanje rasvjetljavanja ovih događaja u što skorije vrijeme kako bi bezbjedonosna situacija ostala zadovoljavajuća, kakva je i sada”, kazao je Marić.
Što se tiče Bačevića, naveo je kako je u tom slučaju više osoba bilo maloljetno, te da je istraga išla sporije, jer proces nalaže da maloljetnici budu ispitani u prisustvu roditelja.
U drugim slučajevima, bile su uključene osobe mlađe životne dobi, ali nisu maloljetne, a u pravilu se radi u grupama od tri do pet osoba.
Takođe, istakao je da će istraga pokazati jesu li ovde u pitanju organizovani napadi.
“O tome još ne možemo govoriti, ali na prvu se ne čini da postoji nekakav zajednički nazivnik koji bi ove sve slučajeve povezivao. S imenima ne izlazimo da se ne stavlja ljaga na osobe sve dok ne sakupimo dovoljno dokaza i činjenica kako bi na tužilaštvo i sud mogli primijeniti mjere iz svoje nadležnosti”, kazao je Marić.
Dodao je kako je specifično i svojstveno Mostaru da se vrlo rano kaže da je aktivna bila neka navijačka grupa.
“U jednom od ovih slučajeva imali smo izjavu oštećenog da je vidio osobu u bijeloj majici dok su već sutra pojedini mediji objavilo kako se radilo o pripadniku jedne od navijačkih skupina. To su opasne stvari i vrijeme će pokazati koji su bili motivi osoba koji to na takav način plasiraju i zašto se to radi”, kazao je Marić, naglasivši da će policija nastaviti djelovati kako bi se spriječilo ponavljanje ovakvih incidenata, te nastojati osigurati bezbjednost svih građana.
(Fena)