MoBizz 2024., stručna konferencija na temu ”Ekonomski izazovi i finansijske strategije za razvoj preduzetništva”, otvorena je u ponedeljak u Ljetnikovcu “Radobolja” u Mostaru.
Na konferenciji, čiji je cilj sagledati sve ekonomske i finansijske aspekte preduzeća u Bosni i Hercegovini kako bi se što bolje odgovorilo zahtjevnim procesima koji slijede približavanjem Evropskoj uniji, okupio se veliki broj preduzetnika iz Mostara i cijele hercegovačke regije, saopštilli su organizatori.
‘”MoBizz 2024 konferencija jedinstvena je prilika za poslovne ljude da se povežu, razmijene iskustva i steknu nova znanja koja će im pomoći u unapređenju njihovog poslovanja. Ova konferencija nije samo prilika za profesionalni razvoj, već i platforma za stvaranje novih poslovnih partnerstava i saradnji”, rekao je Davor Vidačak, suorganizator konferencije.
Po njegovim riječima, kroz zanimljive panel diskusije i keynote govornike planirali su pokriti prvenstveno teme upravljanja finansijama, odnosno koje su to najčešće finansijske pogreške, zatim kako kreirati kroz efikasan marketing i vlastiti brend, što će sve predstaviti eksperti iz tih polja iz Zagreba.
Ljiljana Lovrić, zamjenica ministra u Ministarstvu trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine istakla je kako su ovakve konferencije jako važne za državu i državna ministarstva.
“Mi kao ministarstvo zaista uvijek prepoznajemo i podržavamo ovakve događaje, kao i sve inicijative koje dolaze i od gprivrede i s terena, sve kako bi olakšali poslovanje našim privrednicima, a u korist svih nas i cijele države”, rekla je Lovrić.
Dodala je kako se u razgovori s privredicima osjeti da su oni relativno zadovoljni količinom kapitala koji je na tržištu.
”Ono što dobijem kao neku opasku je da bi moglo kod Razvojne banke Federacije biti malo više novca jer zaista postoje velike potrebe, a taj kapital je jeftin i privrednicima jako privlačan”, zaključila je Lovrić.
Hrvoje Serdarušić, finansijski savjetnik, bloger i komentator u firmi Serdarušić d.o.o Zagreb, bio je uvodni govornik događaja.
“Moje predavanje ticalo se pitanja vrijednosti preduzeća, a o povećanju vrijednosti trebali bi težiti oni koji upravljaju preduzećima, jer budu li povećavali vrijednost svi će od toga imati korist, ne samo vlasnici, nego dobavljači, država, kupci, svi. To što se neko zauzima partikularno za sebe, ne znači da je sebičan, nego on čini korist svima”, rekao je Serdarušić.
Naveo je kako se govorilo i tome kako preduzeća mogu doći do veće vrijednosti i profitabilnosti.
”Nastojali smo ukazati na neke greške, ali smo govorili i o nekim inovacijama, koje se ne tiču samo tehnoloških stvari, a govorili smo i o ulozi javnog i državnog sektora, koji je jako važan. Lično se zauzimam za to da država treba biti dobar sudija, a ne tržišni igrač, nego se treba izuzeti iz toga”, rekao je Serdarušić.
Pohvalio je Bilten Centralne banke BiH gdje ima, kaže, puno podataka koji su jako važni za ekonomiju.
”2023. godina je bila rekordna godina, i to se vidi i kroz te brojke. Treba ohrabriti privrednike da se taj trend nastavi i dalje”, zaključio je Serdarušić.
Inače, program konferencije obuhvatiće ključne faktore koji utiču na vrijednost preduzeća, te istražiti izazove i prilike za lokalna preduzeća. Učesnici će tkom cjelodnevne konferencije imati priliku saznati kako povećati vrijednost svojih preduzeća i koje finansijske greške trebaju izbjegavati.
Zanimljive teme, paneli i govornici
Biće obrađene teme o tome što preduzetnici trebaju preduzeti kako bi ispravno odredili vrijednost preduzeća, bilo da je riječ o pripremi preduzeća za prodaju, investicije ili dugoročno strateško planiranje.
Finansijski savjetnik iz Hrvatske Hrvoje Serdarušić, u ključnom uvodnom izlaganju iznijeće analizu vrijednosti preduzeća u Bosni i Hercegovini. Uslijediće panel – diskusija na temu ”Kako podstaknuti privrednik razvoj Bosne i Hercegovine?”, u kojoj će sudjelovati Priznati stručnjaci Samira Sulejmanović, voditeljica Odjela za bilateralne trgovinske odnose u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Vjekoslav Vuković, predsjednik Vanjskotrgovinske komore Bosne i Hercegovine, Tomislav Volarić, profesor i voditelj IT centra na Sveučilištu u Mostaru i Vedad Suljić, direktor u Ceteor d.o.o. Sarajevo.
Program se nastavlja s izlaganjem na temu ”Kako procijeniti koliko zaista vrijedi Vaše preduzeće?” Predraga Novačića, direktora Business Intelligence d.o.o./Prima Bon d.o.o. i vlasnik portala Bon.hr iz Zagreba.
U razgovoru o finansijama na temu “Kako najbolje upravljati finansijama s ciljem povećanja dobiti?”. Učesni su Gordana Janković Besednik, direktorica računovodstvenog ureda Opus Libre d.o.o., Sesvete i Kristijan Kožić, vlasnik u Analitička rješenja d.o.o. Bjelovar, a razgovaraće o ključnim strategijama za efikasno upravljanje finansijama i povećanje dobiti.
Razgovor u kome će preduzetnici podijeliti znanje i praktične savjete o optimizaciji finansijskih operacija, izbjegavanju uobičajenih grešaka, te maksimizaciji poslovnog uspjeha moderiraće Hrvoje Serdarušić.
”Inovacije – ključ za povećanje konkurentnosti, prilagođavanje tržišnim promjenama i ostvarivanje održivog rasta” tema je drugog razgovora u kome će učestvovati Ante Lučić, vlasnik A – Link d.o.o. Zagreb i Saša Spasić, poslovni savjetnik u području redizajniranja poslovnih modela.
Razgovor će moderirati Mihovil Katić, savjetnik za marketing i razvoj poslovanja u Branche j.d.o.o. Sinj. Govoriće se o važnosti inovacija kao ključnom faktoru za povećanje konkurentnosti i prilagođavajne dinamičnim tržišnim uslovima. Cilj rasprave je osigurati informacije i podstaknuti preduzetnike koji žele unaprijediti svoje poslovne modele i ostati korak ispred konkurencije, navodi se u saopštenju.
(Fena)