Nakon što su u protekle dvije godine riješene sve poteškoće oko nastavka projekta izgradnje sekundarne kanalizacijske mreže, u Gradskoj vijećnici održan je prvi sastanak sa konsultantima tehničke pomoći dodijeljene Gradu Mostaru za projekat “Sekundarna kanalizacijska mreža za Grad Mostar: Ažurirana studija izvodljivosti, ESIA, Glavni projekat, Tenderska dokumentacija”.
U ime Grada Mostara, sastanku je prisustvovao gradonačelnik dr. Mario Kordić sa saradnicima, direktor i izvršni direktor JP Vodovod sa saradnicima, kao i uposlenici Agencije za vodno područje Jadranskog mora, koji su aktivno učestvovali u pripremi aplikacije za tehničku pomoć.
Tehnički tim čine Jeremy Lazenby, IPF 11 voditelj tima, Karla Wagner IPF 11, projektna direktorica podprojekta, Admir Cerič, projekt menadžer podprojekta, Nihad Kuljuh, glavni inženjer i stručnjak za otpadne vode, Ivana Puljić, prevoditeljica, a sastanku je bio nazočan i Peter Szappanos, predstavnik EIB-a
Tehnička pomoć Gradu Mostaru je dodijeljena u Investicionom okviru za Zapadni Balkan (WBIF) i iznosi 700.000 eura. U okviru dodijeljene tehničke pomoći, pripremiće se sva neophodna dokumentacija potrebna za sljedeću fazu realizacije projekta prikupljanja i tretmana otpadnih voda Grada Mostara. Okvirno trajanje projekta je dvije godine.
U prethodnoj fazi projekta, Grad Mostar je izgradio uređaj za pročišćavanje otpadnih voda (WWTP) te kroz WATSAN projekat, glavne obalne kolektore (glavni desnoobalni i glavni lijevoobalni kolektor), čime su se stvorile pretpostavke za dalju dogradnju sekundarne fekalne kanalizacijske mreže bez da se ispuštanje fekalija vrši u rijeku Neretvu bez tretmana (pročišćavanja).
Za naselja na lijevoj obali rijeke Neretve predviđa se izgradnja potpuno nove fekalne kanalizacije, dok se na desnoj obali rijeke Neretve predviđa izgradnja fekalne kanalizacije u naseljima u kojima ista u ovom trenutku nije izgrađena.
Nakon okončanja tehničke pomoći, Grad Mostar će posjedovati neophodnu tehničku dokumentaciju za sljedeći investicioni ciklus u okviru projekta “prikupljanje i tretman otpadnih voda”, što u konačnici treba osigurati da se sve otpadne vode centralne gradske kotline prije ispuštanja u rijeku Neretvu pročišćavaju i time uticaj grada na rijeku Neretvu maksimalno smanji.
(NovaSloboda.ba)