U Centru za djecu i omladinu s posebnim potrebama “Los Rosales” Mostar u ponedeljak je otvorena nova prostoriju, koja će se koristiti za pružanje raznih terapija njihovih korisnika, a preuzet je i novi školski minibus za prevoz učenika/korisnika tog centra.
Po riječima direktorice Centra “Los Rosales” Mirne Mezit, riječ je o implementaciji Interreg IPA projekta “Inclusive play” prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014 – 2020.
“Svaki vid novog servisa i usluge djeci s poteškoćama je bitan, jer mi u Centru za djecu i omladinu s posebnim potrebama svakim danom nastojimo razvijati spektar svojih usluga koje su potrebne toj djeci za njihov bolji rast i razvoj, a time i mijenjati svijest društva da kroz malu podršku mogu biti ravnopravni članovi”, kazala je Mezit.
Centar “Les Rosales” je preko ovog projekta edukovao i deset zaposlenika.
Jedna od njih, psiholog Centra Nizama Drljević kaže kako je riječ o novijem programu u BiH, odnosno radionicama od velikoga značaja za djecu različitih uzrasta, kako emocionalno nestabilnu, tako i za djecu koja su darovita, jer su izložena prevelikim očekivanjima.
“U novoj prostoriji, u ugodnom ambijentu, korisnicima će biti omogućimo pružanje raznih terapija, kao i održavanje raznih radionica i edukacija (relax kids i dr.)”, objasnila je Drljević.
Centar je, takođe, u okviru navedenog projekta, a uz sufinansiranje Grada Mostara, nabavio novi školski minibus za prevoz učenika/korisnika Centra, a kojih je više od stotinu s područja grada Mostara i okoline.
Istog dana, u Centru je u sklopu obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, 2. aprila, talijanska fondacija Don Carlo Gnocchi u partnerstvu s firmom Violeta, u sklopu kampanje podizanja svijesti o autizmu, održala kratko predavanje i radionice za djecu uzrasta II i III razreda osnovnih škola iz Mostara na temu svjesnosti o autizmu.
Aktivnosti su predviđene u osnovnim školama; Bihaću, Tuzli, Banja Luci, Travniku, Zenici, Sarajevu, Mostaru i Širokom Brijegu, a vode ih lokalna udruženja koja rade s osobama s poteškoćama.
U sklopu kampanje, djeci 2. i/ili 3. razreda su podijeljene slikovnice “Plavi vlak”, spisateljice Paule Tomić, majke dječaka s autizmom koja je nesebično, u saradnji s prethodno navedenim partnerima, štampala slikovnice i odlučila da ih pokloni djeci širom Bosne i Hercegovine.
Kako su istakli organizatori ove kampanje, njen krajnji cilj je da se iz različitih gradova koji budu uključeni u projekat (Široki Brijeg, Mostar, Sarajevo, Zenica, Travnik, Banja Luka, Bihać i Tuzla) u isto vrijeme i na isti datum pošalje ista poruka o važnosti obrazovanja te podizanje svijesti kod djece i omladine o autizmu.
Autizam je neurorazvojni poremećaj koji značajno utiče na sposobnost komunikacije i socijalne interakcije, a 2. aprila, na osnovu Rezolucije UN-a iz 2007. godine, se obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Radi se o složenom biološkom poremećaju mozga koji je karakterisan atipičnim ponašanjem.
“Susrećemo se činjenicom da su djeca s poremećajem iz spektra autizma izolovana od društva iako su to, jako često, osobe s izrazito visokim intelektualnim sposobnostima”, kazali su za kraj organizatori.
(Fena)