Udruženje mladih NEOS, Vijeće mladih Grada Mostara i Narodna biblioteka Mostar organizovali su program “Međureligijski dijalog kroz umjetnost i simboliku religija”, kroz koji su mladi nakon edukativnih radionica posjetili mostarske bogomolje i razgovarali s predstavnicima vjerskih zajednica.
Program međureligijskog dijaloga fokusiran na umjetnost i simboliku religija okupio je mlade iz Mostara raznih etničkih i religijskih pripadnosti kako bi se upoznali, družili, učili jedni o drugima i jedni od drugih, priopćeno je iz udruge NEOS.
Teme o kojima su mladi kroz interaktivne radionice učili su arhitektura bogomolja, duhovna muzika, kana i kaligrafija, te vježbe kroz koje su se mladi upoznali s temeljnim vjerovanjima monoteističkim religijama.
Posljednja aktivnost programa bile su posjete mostarskim bogomoljama, a posjeta je počela u Franjevačkoj crkvi, gdje su sudionici čuli više o crkvi, istoriji franjevaca u Mostaru i kako izgleda jedan dan u samostanu.
Nakon Franjevačke crkve, učesnici su posjetili Koski Mehmed pašinu džamiju u staroj jezgri grada, gdje su od imama čuli više o džamiji, kako izgleda molitva muslimana, te o sličnostima islama i hrišćanstva.
Posjetom Sabornoj crkvi Svete Trojice i Staroj pravoslavnoj crkvi na Bjelušinama, završen je program međureligijskog dijaloga kroz umjetnost i simboliku religija.
Pri posjeti Sabornoj crkvi od vjeroučitelja, koji je bio domaćin, učesnici programa mogli su čuti više o istoriji pravoslavlja u Mostaru, o crkvi i procesu rekonstrukcije, kao i aktivnostima crkve i temeljima pravoslavlja.
Organizatori ističu da ih u isto vrijeme raduje, ali i žalosti da je nekim učesnicima ovo bia prva posjeta crkvi ili džamiji, što kazuje o potrebi ovakvih i programa sličnog karaktera.
“Moramo živjeti jedni s drugima, a nikako jedni kraj drugih. Zato je potrebno da se bolje upoznamo s različitostima i prepoznamo ih kao blagodat”, stoji u saopštenju.
(Fena)