MUP HNK-a u protekloj godini od građana izuzeo 75 komada naoružanja

Posljednji tragični događaji u Srbiji i Bosni i Hercegovini, vezani za upotrebu vatrenog oružja maloljetnih osoba, otvorili su brojna pitanja u cijeloj regiji, poput onog jesu li zemlje regije preplavljene ilegalnim oružjem zaostalim iz posljednjeg rata i može li se to oružje predati policiji bez krivičnognog odgovaranja.

“Sve ilegalno oružje i eksplozivne naprave građani mogu predati u nadležnu policijsku upravu bez bilo kakvih sankcija”, rekli su Feni iz Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Podsjetili su da je kantonalni MUP, zajedno s UNDP-om, provodio i još uvijek provodi akcije i kampanje vezane za ilegalno naoružanje.

Takođe su naveli da evidenciju o oružju koje su dobrovoljno predali građani vode druge agencije koje su uključene u program, naglasivši da je Uprava policije MUP-a HNK-a u protekloj 2022. godini od građana izuzela 75 komada naoružanja.

U HNK-u registrovano oko 21.863 komada naoružanja

S druge strane, osoba može dobiti odobrenje za nošenje oružja ukoliko ima opravdan razlog, ukoliko pravosnažno nije osuđena za krivična djela i ako ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zloupotrijebljeno.

“Postoji zakonom zadata procedura koju provodi Odjel za naoružanje u svakoj PU u našem kantonu, a prema kojoj je za dozvolu o nošenju oružja potrebno ispuniti Zahtjev za nabavku, zatim prikazati ljekarsko uvjerenje, potvrde o nekažnjavanju i vođenju krivičnog postupka. Nakon toga, slijedi provjera osobe na terenu – mjestu boravka i polaganje usmenog ispita i prakse sukladno Zakonu o naoružanju u HNK-u, pojašnjeno je iz MUP-a HNK-a.

Na kraju su podvukli da je u HNK-u trenutno registrovano oko 21.863 komada naoružanja, pri čemu se misli na kratku cijev pištolj ili revolver, dugu cijev – lovačka puška, lovački karabin i kombinovanu lovačku pušku.

(Fena)