Crnogorske zdravstvene vlasti u srijedu su, mjesec i po nakon parlamentarnih izbora, označile masovna politička okupljanja kao razlog naglog širenja zaraze koronavirusa u toj zemlji, te su pozvale inspekcijske organe da kazne organizatore tih skupova.
Zdravstvene vlasti Crne Gore mjesec i po nakon političkih skupova traže kazne za organizatore.
Na sjednici crnogorskog Nacionalnog koordinacijskog tijela za zarazne bolesti (NKT), kojoj je prisustvovao i odlazeći premijer Duško Marković, zaključilo se da se od pojave koronavirusa u Crnoj Gori krizom upravljalo kvalitetno, te da je ta zemlja svojevremeno uspjela biti prva država u Evropi bez potvrđenih slučajeva infekcije.
“Visoka stopa u proteklom periodu rezultat je brojnih javnih skupova i drugih vidova kršenja epidemioloških mjera u vrijeme izbora i nakon njih, kao i kontinuiranih, neodgovornih i politikantskih negiranja i opovrgavanja postojanja virusa”, sopšteno je nakon sjednice NKT-a.
Ocijenjeno je i da visoke stope infekcije u crnogorskom susjedstvu i u Evropi potvrđuju da je u zamahu novi, ozbiljan talas pandemije, a da trenutno “najveći izazov i epidemiološki rizik za crnogorske zdravstvene vlasti predstavlja organizovanje svadbi, rođendana i porodičnih proslava”.
“Nadležni organi zaduženi su da takve skupove spriječe, a da prostore u kojima se okupljanja organizuju zapečate i kazne odgovorne”, saopšteno je nakon sjednice NKT-a.
Ono što bode oči crnogorske javnosti je da je ovo prva reakcija NKT-a, tijela koje koje je oformila crnogorska Vlada u martu kako bi upravljalo odgovorom Crne Gore na pandemiju koronavirusa, na masovne skupove vlasti i opozicije održanih na sam dan izbora i seam dana nakon toga.
Pojedinim skupovima su tada, podsjećaju crnogorski mediji, prisustvovali i članovi NKT-a, te dio ministara u vladi Duška Markovića, dok je sam premijer tokom održavanja “Patriotskog skupa” u Podgorici, na komeje prema procjeni policije prisustvovalo 50 hiljada ljudi, na Twitteru uz crnogorsku zastavu napisao “Da je vječna Crna Gora”.
Takođe, indikativno je da nitko od dužnosnika odlazeće vlasti nije osudio organizovanje “Patriotskog skupa”, dok je gradska vlast Podgorice, donijela odluku o zabrani održavanja skupa dan nakon što se održao.
U tom trenutku, na snazi bila zabrana okupljanja više od 100 osoba na otvorenom javnom prostoru.
Ranije uoči izbora mjere zabrane okupljanja kršile su pristalice prosrpske opozicije koje su organizovale protestne šetnje nakon molitava u crkvama Srpske pravoslavne crkve. Takođe, hiljade njih na ulicama su 30. avgusta slavile pobjedu opozicije na izborima.
Procjena je da je tih dana na crnogorskim ulicama bilo više od 100 hiljada građana ili petina ukupne crnogorske populacije.
Nakon izbora, dnevni prosjek zaraženih koronavirusom u Crnoj Gori je oko 200, a tamošnji epidemiolozi izračunali su da je lokalna transmisija u nekim periodima bila veća nego u Bergamu na početku pandemije, prenosi Hina.
(Fena)