U Mostaru je u tou vanredna sjednica Skupštine HNK-a, na kojoj bi se trebale usvojiti izmjene i dopune finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja HNK-a kojim se dodatnih tri miliona maraka planira raspodijeliti domovima zdravlja na području kantona
“Ta tri miliona maraka su ostala neutrošena iz prošle godine i nakon završnog računa Vlada i Zavod su predložili Skupštini da se izmjenama i dopunama rasporede prema domovima zdravlja, imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju u kantonu”, izjavio je uoči sjednice predsjedavajući Skupštine HNK-a Šerif Špago.
Po njegovim riječima, informacija o trenutnoj epidemiološkoj situaciji u HNK-u nije nimalo dobra.
“Nakon informacija Ministarstva zdravstva, rada i socijalne zaštite, Zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva obrazovanja i MUP-a, u kojima su izneseni osnovni problemi, očekujemo donošenje određenih zaključaka kojima ćemo obavezati različite organe, od jedinica lokalne samouprave do organa HNK-a, prije svega, u boljoj kontroli propisanih epidemioloških mjera”#, ustvrdio je Špago.
Naglasio je kako će obavezati Vladu i druge institucije, da u skladu s mogućnostima, iznađu sredstva za pomoć zdravstvenim ustanova u smislu snošenja dijela troškova jer su te ustanove, kako kaže, izložene dodatnim troškovima za liječenje pacijenata zaraženih koronavirusom.
Uz to, naveo je kako će kantonalna skupština uputiti zahtjev Vladi FBiH da sredstva koja su namijenjena u njenom budžetu za zdravstvene ustanove, budu što prije operativna, i to ne samo za kliničke centre, nego i druge zdravstvene ustanove na području FBiH, a koje nisu bile sufinansirane iz federalnog budžeta.
Predsjedavajući Skupštine HNK-a takođe je istaka kako je primjetan veliki broj zaraženih, isključivo zbog nepoštivanja epidemioloških mjera.
Kazao je kako će se razmotriti i mogućnost strožih sankcije za nepoštivanje epidemioloških mjera jer je to, naglašava, jedini način da se koronavirus stavi pod kontrolu.
Epidemiolog Nermin Avdići, direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK-a smatra kako je epidemiološka situacija u HNK-u zabrinjavajuća zbog čega, po njegovom mišljenju, treba razmotriti sve sadašnje mjere i njihovo moguće pojačanje kako bi se smanjio broj oboljelih.
“Nažalost, mi zdravstveni radnici gledamo samo zdravstvenu stranu. Ja bih volio da su mjere još strožije, ipak, prepuštamo ekonomistima da kažu do koje mjere smijemo ići u restrikcijama”, kazao je Avdić.
Po njegovim riječima, incidencija u HNK-u je i dalje najveća u Federaciji, a u Mostaru prelazi već 1.000 na 100.000 stanovnika, što je izuzetno visoko.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK-a smatra kako se dosadašnje mjere ne poštuju zato što, kako kaže, slabo funkcionišu inspekcijske službe.
(Fena)