Udruženje mladih “Ružičnjak – Los Rosales” u proteklih šest mjeseci proveo je projekat pod nazivom “Moja prva praksa”, čiji je cilj bio pružiti priliku mladim osobama s invaliditetom da obave svoju prvu praksu.
Značaj ovog projekta prepoznala je ambasada Australije, koja je odlučila finansijski podržati projekat koji se implementirao maja do juna ove godine, saopšteno je iz navedenog udruženja.
Preduslov za proces socijalnog uključivanja je ukidanje diskriminacije općenito, a posebno među osobama s invaliditetom. Vodeći se pravima osoba s invaliditetom koja su zagarantovana UN Konvencijom, osobe s invaliditetom imaju pravo na rad kako bi se osjećali korisnim članovima društva i uživali život dostojan čovjeka.
Problem u Hercegovačko-neretvanskom kantonu je što osobe s invaliditetom imaju pravo birati samo dva zanimanja u srednjoškolskom obrazovanju, što je veoma diskriminatorno. Zbog toga su iz Udruženja došli na ideju da im pruže priliku za neformalno obrazovanje, odnosno prekvalifikaciju prema svojim sposobnostima, mogućnostima i afinitetima, kako bi uspjeli dobiti svoje prvo radno iskustvo, koje će biti “prilika za ulazak” na tržište rada.
“Ovim projektom, želimo pružiti priliku mladim osobama s invaliditetom mogućnost da obave svoju prvu praksu u skladu sa svojim sposobnostima i mogućnostima, što je jedan od preduslova za samostalniji život i bolje sutra, kao i referenca za zapošljavanje”, poručuju iz Ružičnjaka.
Ostvarivanjem osnovnih ljudskih prava omogućavaju mladima s invaliditetom potpunu uključenost u sve sfere društva.
“Rezultat našeg projekta je da će deset mladih s intelektualnim teškoćama biti kvalifikovano i osposobljeno za rad u kuhinji i restoranu, te će na taj način biti podjednako konkurentni na tržištu rada. Kroz ovaj projekat želimo podići svijest društva da svi imamo pravo birati profesiju koju želimo u skladu s našim mogućnostima i afinitetima, te da nema ograničenja u izboru zanimanja”, ističu iz Udruženja mladih “Ružičnjak – Los Rosales” Mostar.