Zahvaljujući uspješnim rezultatima Bosne i Hercegovine, koja je opravdala povjerenje donatora i dosadašnje višemilionske donacije, Upravni odbor Regionalnog stambenog programa juče je u Parizu odlučio osigurati dodatnih 4,1 milion eura za troškove realizacije ovog programa u Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Prilikom prezentacije rezultata RSP-a, predstavnici delegacije Bosne i Hercegovine prenijeli su izjavu ministrice za ljudska prava i izbjeglice Semihe Borovac, u kojoj je potcrtala da je realizacija RSP-a bila jedan od prioriteta u njenom radu, te da je ponosna na rezultate koji su itekako vidljivi.
Zahvaljujući 75 miliona eura vrijednim potprojektima, biće osigurano stambeno zbrinjavanje za 3.200 porodica, odnosno oko 10.000 najranjivijih izbjeglica, raseljenih osoba i povratnika u BiH. Kroz veoma zahtjevne i složene procedure, do sada su izabrani svi korisnici pomoći među 27.000 zahtjeva, a zanemarljiv broj prigovora svjedoči da su izabrani oni kojima je pomoć najpotrebnija.
Do sada je izgrađeno, gotovo 1.200 stambenih jedinica, gradnja dodatnih 600 je u toku, a pripremljeni su tenderi za projektovanje još više od 1.000 stambenih jedinica. Zbog toga je od izuzetne važnosti odluka Upravnog odbora da se rok za provođenje RSP-a produži do kraja 2022. godine, što će omogućiti završetak projekta i korištenje svih donatorskih sredstava.
U saradnji sa partnerima iz CRS-a, kroz projekte finanisirane od strane Vlade SAD-a, Švicarske i drugih, osigurana je socio-ekonomska podrška za oko 700 porodica. U tom kontekstu, prenesen je stav ministrice Borovac da ključnu ulogu u ovom projektu imaju mjere održivog povratka, koje će omogućiti ostanak u novoizgrađenim domovima. Zbog toga, ministrica Borovac je donatorima uputila apel da se osiguraju dodatna sredstva za ovu namjenu.
Za finansiranje stambenih projekata i podršku u sprovođenju programa, donatori RSP-a su do sada izdvojili 287 miliona eura, od čega se 64,5 miliona eura odnosi na projekte u BiH. Evropska unija je najveći donator sa učešćem od 234 miliona eura, nakon čega slijede SAD sa 24 miliona, Njemačka, Norveška, Švicarska, Italija, Danska, Turska, kao i nekoliko ostalih zemalja. Snažnu podršku programu daju Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR), Organizacija za bezbjednost i saradnju u Evropi (OSCE) i Razvojna banka Vijeća Evrope (CEB).
Bosna i Hercegovina je za Vodeću instituciju Državnog projekta stambenog zbrinjavanja imenovala Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, a implementaciju pod-projekata povjerila je Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica, Republičkom sekretarijatu za raseljena lica i migracije RS, te Odjelu za izbjeglice, raseljene osobe i stambena pitanja Vlade Brčko Distrikta BiH.
V. B.
(NovaSloboda.ba)